MASTERPASS

Masterpass

Usługa Masterpass to rodzaj elektronicznego portfela (walletu), który został stworzony przez firmę MasterCard w 2013 roku.

Usługa polega na dodaniu posiadanych kart płatniczych (również innych niż MasterCard i Maestro), które umożliwi zakupy w internecie bez podawania danych kart/y za każdym razem przy dokonywaniu płatności.

W ten sposób można ominąć nużące uzupełnianie numeru “plastiku”, kodu CVC2/CVV2, daty ważności oraz imienia i nazwiska. Jest to więc spore ułatwienie, wygoda i oszczędność czasu klienta.

Masterpass funkcjonuje w 25 krajach na świecie i korzysta z niego około 40 milionów ludzi.

Masterpass Polska

W naszym kraju usługa jest dostępna bezpłatnie dla klientów Santander Bank, Raiffeisen Polbanku, BGŻ BNP Paribas i Pekao SA (poprzez aplikację PeoPay).

Co natomiast w sytuacji, kiedy nie posiadasz “plastiku”w jednym z tych banków?

Dalej możesz korzystać z tej formy płatności, ale wtedy musisz założyć bezpłatne konto na uPaid Wallet lub mPay Wallet i tam uzupełnić wszystkie wymagane dane kart/y.

System obsługuje zarówno karty debetowe jak i kredytowe.

Dostępne promocje, gdzie płacić?

System obsługuje blisko połowa wszystkich sklepów internetowych w Polsce. Masterpassem zapłacisz również m.in. w Cinema City, Decathlonie, Empiku czy Media Markt.

Na początku 2017 roku, także PayU dodał taką funkcjonalność do swojego systemu obsługi, co ogromnie zwiększyło dostępność metody płatności MasterCarda.

Usługa bierze także udział w licznych promocjach, dzięki którym można m.in. taniej wypożyczyć film, otrzymać zniżki na bilety do kina czy otrzymać rabaty na kody do gier.

Jak uruchomić usługę?

Uruchomienie usługi nieco różni się w zależności od poszczególnego banku. Posiadając kartę w Santander Bank, Raiffeisen Polbank lub BGŻ BNP Paribas – można ją dodać do elektronicznego portfela, rejestrując się na tej stronie.

Jeżeli chodzi o Pekao SA, tutaj korzystamy z aplikacji PeoPay. Portfel aktywujemy zaznaczając opcję “Płatności Masterpass” oraz zatwierdzamy kodem ePIN.

Natomiast jeżeli jesteś klientem pozostałych banków (np. mBank, Alior, itd), musisz założyć bezpłatne konto na platformie uPaid Wallet lub mPay Wallet a następnie dodać kartę płatniczą (MasterCard, Visa lub inną).

Jak płacić?

Masterpassem możemy płacić zarówno przez komputer PC, tablet jak i telefon. Przy kompletowaniu transakcji, wybieramy opcję MasterPass a następnie bank w którym mamy konto lub portfel uPaid/mPay.

Kolejny krok to zalogowanie się do portfela i potwierdzenie transakcji kodem PIN.

W aplikacji PeoPay Pekao, zaznaczamy opcję “Skanuj i płać”, skanujemy kod QR z ekranu i zatwierdzamy kodem e-PIN.

Jeżeli płatności dokonujemy za pomocą urządzenia mobilnego, wystarczy podać tylko kod e-PIN w aplikacji mobilnej (nie ma potrzeby skanowania kodu QR).

Kilka kart w jednym banku?

Może się zdarzyć również tak, że klient posiada w jednym banku zarówno kartę kredytową jak i “debetówkę”. Co w takiej sytuacji?

W takim przypadku, możemy jedną z nich ustawić jako kartę domyślną, jeśli chodzi o dokonywanie transakcji MasterPass. Natomiast przy kompletowaniu zakupów, zawsze możemy wybrać inny “plastik”.

Usługę e-wallet oferuje również Visa, czyli największy konkurent Mastercarda. Cyfrowy portfel tego operatora, nosi nazwę Visa Checkout.

Oceń
[Total: 5 Average: 3.2]