KONTO FIRMOWE – OPŁACALNE?

Konto firmowe – opłacalne?

Rachunek firmowy to dylemat dla wielu przedsiębiorców, zarówno tych już prowadzących swoją działalność, jak i tych, którzy takową mają dopiero w planach.

Przed założeniem takiego konta, rodzi się wiele pytań. Czy jest mi w ogóle potrzebne? Czy firma, którą prowadzę wymaga ustawowo posiadania takiego rachunku? Ile taki rachunek kosztuje? Jakie będę miał z tego korzyści?

Osoby przedsiębiorcze, dobrze potrafią liczyć każdy grosik, więc takie pytania jak najbardziej mają swoją podstawę. Banki oferują wiele rodzajów produktów dla osób prowadzących swoją działalność.

Oczywiście różnią się od siebie parametrami i warunkami korzystania, dlatego nie każda oferta będzie dla danego przedsiębiorcy jednakowo korzystna.

W tym artykule, przyjrzymy się dokładniej na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla swojej firmy.

Konto firmowe – kryteria wyboru

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, warto przeanalizować kilka najważniejszych czynników, które ostatecznie zadecydują o atrakcyjności danego rachunku.

Przede wszystkim, weź pod uwagę profil swojej firmy i branżę w jakiej działa. Dlatego że, np. prowadząc interesy z zagranicznymi partnerami, ważne będą koszty przelewów w obcych walutach.

Natomiast przedsiębiorca działający przede wszystkim na krajowym rynku, zwróci uwagę na prowizje za krajowe transfery pieniędzy.

Oczywiście najważniejszym kryterium, niezależnie od specyfiki działalności Twojego przedsiębiorstwa – jest koszt prowadzenia takiego rachunku.

Bardzo często jest tak, że konto prowadzone jest bezpłatnie, lub jest darmowe po spełnieniu jakiegoś warunku. Tutaj należy dokładnie zapoznać się z regulaminem poszczególnych ofert.

Rzadko spotykanym bonusem w tego rodzaju produktach, jest oprocentowanie. Więc tutaj nie należy raczej stawiać tego kryterium w pierwszym szeregu.

Bardziej należy zwrócić uwagę na koszty przelewów, szczególnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Urzędu Skarbowego. Najczęściej taki rodzaj transferów jest bezpłatny, ale niestety nie w każdym banku.

Mniej istotną kwestią wydaje się być karta płatnicza i koszty jej użytkowania. Przedsiębiorcy rzadko korzystają z środków zgromadzonych na koncie firmowym jak z własnych.

Zazwyczaj przelewają określoną pulę pieniędzy na swoje konto osobiste i z niego swobodnie nimi dysponują. Warto śledzić również aktualne promocje i bonusy, które mogą często bardzo podnieść atrakcyjność danej oferty.

Konto firmowe – podsumowanie

Konto bankowe dla firmy zdecydowanie podnosi wiarygodność i prestiż przedsiębiorcy, to również wygoda i pomoc w oddzieleniu finansów osobistych i “zawodowych”.

Jeśli dodamy do tego liczne promocje i to, że taki rachunek jest często darmowy w prowadzeniu – skorzystanie z takiego produktu wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli myślisz o rozwijaniu swojej działalności.

Oceń
[Total: 4 Average: 5]