WSPÓLNE KONTO BANKOWE – “ZA” I “PRZECIW”

Wspólne konto bankowe

Niezależnie od statusu naszej relacji – czy jesteśmy w związku małżeńskim, czy parą żyjącą bez ślubu – kwestią, którą musimy uzgodnić, są wspólne finanse.

Pieniądze (“żywa” gotówka), które posiada w portfelu każda z osób, nie są zazwyczaj sporną kwestią.

Inną sprawą, są natomiast środki znajdujące się na rachunku bankowym. Tutaj pojawiają się pierwsze dylematy – czy zdecydować się na wspólne konto bankowe?

Czy taka opcja będzie dla nas najlepszym wyjściem? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Wspólne konto bankowe – “za”

Czy jeśli wynagrodzenie obojga partnerów trafia na wspólny rachunek, łatwiej zarządzać domowym budżetem? Zdecydowanie tak. Dobrym przykładem będzie np. regulowanie rachunków.

Partnerzy nie muszą się wtedy rozliczać między sobą z każdego grosza.

Oczywiście wcześniej należy ustalić za jakie dobra i usługi (z których razem korzystamy) – płacimy. I tutaj ważna kwestia. Wiadomym jest, że zazwyczaj wysokość wynagrodzenia partnerów różni się.

Jeśli Ty zarabiasz np. 4.000 zł a Twoja druga połówka 2.000 zł, możecie ustalić składkę w jednakowej wysokości, którą będziecie wpłacać na konto wspólne (w tym przypadku np. 1.000 zł.).

Zagadnieniem, które warto też uwzględnić w planowaniu wspólnego budżetu, są również ewentualne długi partnera (pożyczki, kredyty).

Nie zapominaj o tym, kiedy będziesz chciał wydawać więcej np. na rozrywkę i dobra luksusowe i będziesz tego samego wymagał od drugiej strony.

Oczywiście nie musisz się od razu dokładać do raty, ale empatia będzie tutaj jak najbardziej wskazana 🙂

Zróbmy zatem małe podsumowanie. Jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o podział finansów?

{1} Każdy z osobna posiada swoje środki i samodzielnie decyduje co z nimi robić, a wydatki wspólne są dzielone.

{2} Łączenie dochodów i wrzucanie ich do jednego worka a potem wspólne decydowanie o wydatkach.

Jakie są jeszcze zalety tej drugiej opcji? Zdecydowanie mniej formalności, dokumentów i opłat.

Poza tym, budżet jest bardziej przejrzysty i łatwiejszy w zarządzaniu. Natomiast z czysto psychologicznego punktu, dostęp obu partnerów do wspólnego konta buduje zaufanie i odpowiedzialność.

Konto dla dwojga – “przeciw”

Żeby nie było jednak tak kolorowo – mamy również i potencjalne niedogodności takiego rozwiązania.

Jak pewnie łatwo się domyślić, pierwszym problemem może być sytuacja, kiedy jeden z partnerów ma zbyt “lekką” rękę do wydawania pieniędzy. To może doprowadzić do tego, że środków braknie na wspólne wydatki.

Drugą kwestią jest płynny dostęp do pieniędzy. W przypadku kiedy bank będzie miał problemy techniczne, awarię – skorzystanie z naszych środków, może być utrudnione.

Wspólne konto bankowe – podsumowanie

Reasumując, wspólne konto bankowe to dobre rozwiązanie dla osób odpowiedzialnych, które darzą się wzajemnym zaufaniem nie tylko w miłości ale i w bardziej przyziemnych sprawach.

Taki rachunek pozwala efektywniej zarządzać domowym budżetem, oszczędzać na opłatach bankowych i ograniczyć zbędną “papierologię”.

A zamawiając np. dwie karty płatnicze do rachunku, pozwala na elastyczność finansową obu partnerów.

Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, możemy skorzystać z aktualnego rankingu najlepszych konta dla dwojga, który znajduje się na tej stronie: https://kontobankowebezoplat.pl/wspolne-konto-bankowe/

Oceń
[Total: 2 Average: 5]