KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe – co to jest, czy jest mi potrzebne?

Rachunek oszczędnościowy to konto, które umożliwia jego właścicielowi wypracowanie określonego zysku. Wysokość profitu jest uzależniona od kilku czynników, ale o tym w dalszej części artykułu.

Ten rodzaj konta jest najczęściej uzupełnieniem podstawowego ROR-u, chociaż często jest tak, że bank nie wymaga posiadania rachunku osobistego aby założyć oszczędnościowy.

Jeśli więc jesteśmy w posiadaniu jakiejś nadwyżki pieniędzy, warto zastanowić się nad ulokowaniem ich właśnie w banku.

Konto oszczędnościowe – czym się charakteryzuje?

Ten rodzaj produktu bankowego, zazwyczaj odznacza się oprocentowaniem na poziomie średnim lub wysokim.

I to plasuje go pomiędzy rachunkami osobistymi (oprocentowanie zerowe lub bardzo niskie) a lokatami (oprocentowanie wysokie lub bardzo wysokie).

Najczęściej spotykanym typem oprocentowanie, jest zmienne. Jeśli chodzi o dostęp do zgromadzonej gotówki, w większości przypadków jest on swobodny. Klient może pobierać środki w dowolnym momencie.

Pierwsze wypłaty w miesiącu są często bezpłatne ale kolejne wiążą się z opłatą w granicach 5-20 zł. Jeżeli chodzi o kapitalizację odsetek, tutaj mamy zarówno dzienną jak i miesięczną.

Oczywiście ta pierwsza opcja jest dla klienta korzystniejsza. Konta oszczędnościowe nie nakładają na właściciela limitu czasowego, jeśli chodzi o okres oszczędzania. I to różni je od lokat, które taki czas ściśle określają umową.

Konto oszczędnościowe – o czym warto pamiętać?

Decydując się na powierzenie bankowi swoich oszczędności, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które decydują o atrakcyjności danej oferty.

Oczywiście najważniejszym parametrem będzie wysokość oprocentowania rachunku. Aby obliczyć realny zysk, należy przekalkulować okres oszczędzania oraz podatek od zysków kapitałowych – tzw. podatek Belki.

Jeśli jesteśmy przy procentach, dowiedzmy się także jak kapitalizowane są nasze odsetki. Dzienna częstotliwość kapitalizacji jest dla klienta najlepszą opcją.

Nie zapominajmy również o ewentualnych warunkach otwarcia konta oszczędnościowego. Banki często wymagają posiadania konta osobistego, więc zorientujmy się w jego charakterystyce.

Ważną kwestią, która decyduje o atrakcyjności danej oferty, są też prowizje od wypłat. Jeśli chodzi o rachunek oszczędnościowy, klient prawdopodobnie niezbyt często będzie z nich korzystał, ale warto zrobić rozeznanie i w tym temacie.

Oceń
[Total: 4 Average: 4.8]