PŁATNOŚCI HCE

Płatności HCE

Płatności HCE

HCE to najnowsza metoda płatności. Jest kolejnym etapem w ewolucji systemów regulowania należności. Klienci dobrze poznali już podobne rozwiązania: BLIK oraz NFC.

Teraz czas przybliżyć rozwiązanie, które idzie jeszcze o krok dalej. Zasada działania jest bardzo podobna do NFC, które wykorzystuje komunikację pomiędzy telefonem a terminalem płatniczym.

Jednak HCE nie potrzebuje do tego konkretnego operatora sieci komórkowej ani specjalnie dedykowanej karty SIM w telefonie użytkownika.

Technologia Host Card Emulation, wykorzystuje wirtualną kartę oraz specjalną aplikację mobilną. Atutami są więc wygoda i szybkość.

Transakcje wykonane za pomocą HCE, których wartość nie przekracza 50 złotych, nie wymagają kodu PIN.

Płatności HCE – krok po kroku

Klient, który chce uregulować rachunek za zakupy, tylko przykłada swój telefon do terminala. Jeśli kwota przekracza 50 zł, wtedy należy wprowadzić jeszcze PIN.

Wygodą jest na pewno to, że nie ma konieczności logowania się do aplikacji przed dokonaniem płatności. Wystarczy mieć włączoną opcję komunikacji NFC w ustawieniach telefonu.

Co ciekawe, nie musimy mieć także dostępu do internetu aby transakcja została zatwierdzona.

Technologia HCE – warunki techniczne

Aby móc korzystać z tej metody, należy zwrócić uwagę na kilka technicznych kwestii. Nasz smartfon musi być wyposażony w moduł NFC, mieć zainstalowany system Android w wersji min. 4.4 oraz mieć zainstalowaną aplikację banku, która pozwoli aktywować kartę HCE.

Płatności HCE – bezpieczeństwo

Karta pozwala regulować należności jedynie za pomocą metody zbliżeniowej, więc nie zapłacimy nią za zakupy w internecie. Transakcje na kwoty powyżej 50 PLN, wymagają potwierdzenia PIN-em.

Operacje są monitorowane przez system bezpieczeństwa banku. Jeśli zgubimy telefon, lub podejrzewamy jego kradzież, należy bezzwłocznie skontaktować się z bankiem w celu zastrzeżenia karty HCE.

Płatności HCE – banki

Które z instytucji finansowych w Polsce, umożliwiają korzystanie z technologii HCE?

Alior Bank (m.in. Konto Jakże Osobiste), mBank, Bank Millennium, Bank Pekao, Santander Bank (m.in. Konto Jakie Chcę), Getin Bank, Eurobank, ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank, Nest Bank, T-Mobile Usługi Bankowe i co ciekawe, około 100 banków spółdzielczych.