JAK PŁACIĆ KARTĄ PRZEZ INTERNET?

Jak płacić kartą przez internet?

Na początku rozwiejmy wątpliwości i odpowiedzmy na podstawowe pytanie – jakimi kartami da się płacić przez internet. Aktualnie mamy do wybory cztery rodzaje kart, którymi uregulujemy należności za zakupy w sieci. Są to:

  • karty debetowe (najpopularniejsze z “plastików” – służą do wypłat gotówki z bankomatów czy płatności w sklepie)
  • karty kredytowe
  • przedpłacone karty (prepaid)
  • karty wirtualne

Płatności przez internet kartą to wygoda i szybkość realizacji. Poza tym, czasami jest to jedyna opcja na to, aby przelew znalazł się szybko na rachunku kontrahenta.

Dzieje się tak w przypadku, kiedy operator przelewów nie ma podpisanej umowy z naszym bankiem, przez co nie możemy skorzystać z możliwości przelewu ekspresowego.

Więc oprócz karty, alternatywą w takim przypadku są jeszcze: płatność za pobraniem (zwykle wiąże się z wyższą opłatą) oraz przelew tradycyjny (dłuższy czas realizacji całej transakcji).

Jak płacić przez internet kartą debetową i kredytową?

Obiema kartami płacimy bardzo podobnie. Różnica między nimi jest w zasadzie tylko taka, że inaczej są z nich ”’ściągane pieniądze”.

Aby móc zapłacić przez internet “debetówką”, musimy posiadać na rachunku odpowiednią sumę środków.

Natomiast używając karty kredytowej nie obciążamy rachunku wcale. Zaciągamy dług w ramach przyznanego nam przez bank limitu.

Korzystając z “kredytówki” należy uważać na terminową spłatę należności, żeby nie narazić się na ewentualne odsetki.

Jak płacić przez internet kartą przedpłaconą (prepaid)?

O tym rodzaju “plastiku” wspominamy w zasadzie tylko z czystego obowiązku.

Po rozporządzeniu KNF-u, nakazującemu ograniczenie wydawania takich kart – prepaidy praktycznie zniknęły z rynku instrumentów płatniczych w Polsce.

Swoje zastosowanie znajdują jeszcze w jednej sytuacji – kiedy rodzice otworzą konto dla dziecka wraz z kartą przedpłaconą.

Działanie takiej karty było oparte na wcześniejszym zasileniu jej rachunku określoną pulą środków, które potem można było za pomocą “plastiku” wydać.

Jak płacić przez internet kartą wirtualną?

Mechanizm funkcjonowania takiej karty jest taki sam jak w przypadku prepaid-ów. Żeby można było nią zapłacić – wcześniej trzeba “doładować” jej rachunek pieniędzmi.

Trzeba jednak przyznać, że karty wirtualne nie cieszą się w naszym kraju popularnością. Aktualne ten rodzaj produktu oferują tylko ING Bank Śląski oraz mBank.

Głównym powodem kiepskiego popytu jest zapewne fakt, że płacenie nimi w sieci jest dokładnie takie samo jak zwykłymi kartami.

Drugą sprawą są również opłaty za wydanie – ING – 25 zł, mBank – 20 zł. Dodatkowo, jeżeli taka karta nie jest jedyną do Twojego konta – mBank będzie pobierał od Ciebie comiesięczną prowizję w wysokości 25 zł.

Jak płacić kartą przez internet za granicą?

“Plastik” może się okazać również dobrym rozwiązaniem w przypadku płatności w walucie obcej. Tym bardziej, że MasterCard i VISA są znaczkami akceptowanymi praktycznie na całym świecie.

Karta jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych przelewów zagranicznych, które nie należą ani do tanich ani do szybkich. Trzeba tylko zwrócić uwagę na koszty przewalutowania transakcji.

Wielkość prowizji jest ustalana przez bank oraz organizację kartową (VISA/MasterCard). Jeżeli często dokonujesz transakcji zagranicznych, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w kartę walutową.

Takie rozwiązanie może być dla Ciebie bardziej opłacalne.

Jak płacić kartą przez internet – zasady bezpieczeństwa

Zwracaj uwagę na to, czy w trakcie przeprowadzania transakcji, w pasku przeglądarki pojawia się symbol zielonej kłódki. To znak, że połączenie jest bezpiecznie szyfrowane (protokołem SSL).

Nie udostępniaj osobom postronnym swojej karty. Nie podaj nigdy swojego PIN-u w transakcjach internetowych (w ŻADNYM przypadku nie jest on potrzebny).

Ustaw maksymalne limity na transakcje internetowe. Dbaj o aktualizacje programów antywirusowych na swoim urządzeniu. Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj z dodatkowego zabezpieczenia transakcji w postaci usługi 3D Secure.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]