O KONTACH BANKOWYCH

O kontach bankowych

O kontach bankowych

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt banków komercyjnych oraz kilkaset spółdzielczych. Przy tak dużej konkurencji każdy może dopasować konto idealne do swoich potrzeb.

Wymaga to jednak dokładnego sprawdzenia ofert poszczególnych banków.

W większości przypadków wystarczające będzie poznanie kilkunastu banków komercyjnych oraz jednego lub kilku spółdzielczych, które działają w miejscu naszego zamieszkania.

Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy o konto bankowe?

OPŁATY

Podstawową rzeczą są opłaty. W większości banków znajdziemy propozycje kont, których prowadzenie jest bezwarunkowo darmowe lub jesteśmy zwolnieni z opłaty po spełnieniu określonych warunków.

W tym drugim wariancie najpopularniejsze jest zapewnienie określonego wpływu co miesiąc lub/i dokonanie płatności kartą. Tutaj istotna może być ilość transakcji w miesiącu lub suma wydanych kwot.

Jeżeli poszukujemy podstawowego rachunku bankowego, na który będzie wpływać nasze wynagrodzenie oraz będziemy dokonywać płatności kartą przypisaną do konta, to zwykle co miesiąc bez problemu unikniemy opłaty.

Standardem jest obecnie oferowanie darmowych przelewów wewnętrznych oraz do innych banków wykonywanych systemem Elixir. 

Prowizję zapłacimy za zlecenie szybkiego przelewu (Sorbnet, BlueCash, Express Elixir) oraz zleconego za pośrednictwem infolinii lub w placówce banku.

BANKOMATY

Kolejną rzeczą, do której najczęściej wykorzystujemy rachunek, są wypłaty z bankomatów. Wypłaty z bankomatów własnych banku są zwykle zwolnione z opłaty.

Rzadziej za darmo wypłacimy gotówkę w bankomatach obcych banków, choć i tu możemy znaleźć konta, gdzie taka operacja będzie darmowa.

Kolejną rzeczą, na którą można zwrócić uwagę przy wyborze konta, jest jego oprocentowanie.

Niestety, obecnie z racji niskich stóp procentowych, najczęściej zwykłe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, mają oprocentowanie 0% lub jest ono na bardzo niskim poziomie.

Jeżeli będziemy chcieli  uchronić środki na koncie przed skutkami inflacji, to powinniśmy zainteresować się ofertą kont oszczędnościowych lub lokat bankowych.

O kontach bankowych – usługi dodatkowe

Aktualnie raczej nie znajdziemy rachunków bankowych, do których nie zostanie za darmo udostępniona bankowość elektroniczna.

Normalną praktyką staje się również dostarczanie aplikacji mobilnych, za pomocą których możemy kontrolować stan swoich finansów, a także zlecać operacje.

Jeżeli zależy nam na wygodzie użytkowania i mamy taką możliwość, to warto zapoznać się wcześniej z wyglądem i sposobem obsługi bankowości elektronicznej.

Niektóre banki od wielu lat nie odświeżają tego elektronicznego kanału dostępu, co może być problematyczne przy częstym korzystaniu z konta.

Aby zobaczyć, jak obsługuje się dane konto przez Internet możemy np. poprosić o pomoc znajomych, którzy mają rachunki w interesujących nas bankach.

SZYBKIE PRZELEWY ZA ZAKUPY ONLINE

Jeżeli często kupujemy przez Internet może nas zainteresować to, czy dany bank udostępnia usługę Pay-By-Link oraz czy jest ona obecna u najpopularniejszych integratorów płatności.

Usługa PBL polega na tym, że dokonując płatności np. w sklepie internetowym, po wybraniu banku w bramce płatniczej zostajemy automatycznie przekierowani do strony banku.

Wystarczy autoryzować tak przygotowany przelew, a bank automatycznie powiadomi dostawcę płatności, a ten – docelowego akceptanta, o wykonanym przez nas przelewie.

Zwykle taka płatność jest realizowana online 24/7, dzięki czemu nawet gdy nasz bank nie księguje środków (np. w weekendy), sklep wie od razu, że zamówienie zostało opłacone i może przystąpić do jego realizacji.

Rzeczą nie decydującą, ale mogącą mieć wpływ na nasz wybór, może być to, w jakim banku nasza rodzina lub pracodawca posiada konto.

Mając rachunek w tym samym banku możemy liczyć na szybkie księgowanie środków. Istotne może to być przy wypłacie wynagrodzenia.

Jeżeli pracodawca zleci przelew w piątek po południu, to przy przelewie wewnętrznym będziemy mieli go od razu na naszym rachunku.

Przy standardowym przelewie międzybankowym będziemy musieli czekać do poniedziałku, a jeżeli wypadnie akurat święto – to do kolejnego dnia roboczego.

Szukając konta bankowego nie musimy samodzielnie przeglądać wszystkich ofert na rynku. Świetną pomoc w tym zakresie mogą nam dać liczne rankingi rachunków szeroko dostępne w Internecie.

O kontach bankowych – ROR dla studenta

Konto bankowe najczęściej jest otwierane przy okazji podjęcia pierwszej pracy lub przed pójściem na studia. Zdobycie nowych klientów jest szczególnie istotne dla banków.

Biorąc pod uwagę, że rachunek bankowy podajemy w różnych miejscach, a nie ma możliwości przenoszenia konta między bankami, raz zdobyty klient zwykle pozostaje nim przez wiele lat.

Banki celują swoją ofertą  w studentów wiedząc, że są to dobrze rokujący klienci. Taka młodzież w przyszłości zacznie „przynosić” do banku swoje wypłaty, a także korzystać z dodatkowych usług, jak choćby kredytów.

Dzięki temu studenci mogą zwykle liczyć na bezwarunkowo darmowe konta osobiste i prowadzenie do nich karty.

Jeżeli szukamy konta dla studenta to powinniśmy mieć na uwadze, że po zakończeniu studiów lub po osiągnięciu określonego wieku, darmowe konto może zostać przekształcone do innej oferty.

W której warunki będą już zazwyczaj nieco mniej korzystne.

Co prawda przez kilka lat oferta może się kilka razy zmienić, jednak jeżeli dany bank obecnie oferuje dobre warunki na standardowym kontach, to również w przyszłości proponowane warianty rachunków mogą być konkurencyjne.

O kontach bankowych – rachunek oszczędnościowy

Od kilku lat sukcesywnie maleją stopy procentowe, a obecnie utrzymują się na rekordowo niskim poziomie.

Z jednej strony przyczynia się to do niższych kosztów kredytów, z drugiej powoduje że depozyty zgromadzone w bankach są nisko oprocentowane. Na zwykłych RORach teraz mamy przeważnie okrągłe 0%.

Mając zapas gotówki, którego nie chcemy obarczać ryzykiem utraty w różnego rodzaju inwestycjach, a także zamrażać na dłuższy okres w lokatach, możemy rozważyć przeniesienie jej na konto oszczędnościowe.

W przeciwieństwie do lokat, środki zgromadzone na takich kontach możemy w dowolnym czasie wypłacać bez utraty zgromadzonych odsetek. Wybierając konto oszczędnościowe powinniśmy zwrócić uwagę na opłaty.

O ile samo prowadzenie rachunku może być darmowe, to już za wypłatę środków np. do innego banku lub którąś z kolei wypłatę w miesiącu zapłacimy zwykle prowizję, która zmniejszy nasz zysk z odsetek.

Przed przelaniem środków na konto oszczędnościowe sprawdźmy, jakie są warunki i opłaty za wypłatę środków. Unikajmy przy tym kilku małych wypłat. W razie konieczności lepiej od razu wypłacić większą kwotę.

Jak po wydaniu niezbędnych środków zostanie nam nadwyżka, to w każdym momencie będziemy mogli ją ponownie przelać na konto oszczędnościowe.

O kontach bankowych – promocje

Walka o klienta dotyka różnych dziedzin gospodarki. Nie ominęła ona również rynku usług bankowych.

W przypadku banków jest to o tyle istotne, że raz zdobyty klient pozostaje nim zwykle na długie lata, przynosząc dochód z różnego rodzaju prowizji związanych z obsługą rachunków czy branych kredytów i pożyczek.

Dzięki temu możemy liczyć już nie tylko na darmowe konta i karty do nich, ale również na specjalne promocje związane z założeniem rachunku.

Różne banki często posiadają stałe promocje lub ograniczone czasowo, w ramach których po założeniu konta i spełnieniu określonych warunków, możemy zdobyć różne nagrody rzeczowe, a nawet gotówkę.

Niejednokrotnie wartość zdobytych benefitów może wynieść kilkaset złotych.

Nawet jeżeli nie uda nam się co miesiąc spełnić warunków „darmowości” konta, to zysk z promocji może zrekompensować nam ponoszenie opłat nawet przez kilka lat.

Szukając ofert na rachunek bankowy warto sprawdzić, czy akurat interesujący nas bank nie organizuje promocji, w której są do zgarnięcia nagrody rzeczowe lub finansowe.

Warto to sprawdzić przed podpisaniem umowy. Gdyż skorzystanie z promocji może być obwarowane koniecznością wyrażenia zgody na wykorzystanie danych do celów marketingowych podczas zakładania konta.

Po spełnieniu warunków i otrzymaniu nagrody zwykle taką zgodę możemy bez żadnych konsekwencji odwołać.

Więcej ciekawych informacji o kontach bankowych można znaleźć na stronie https://najlepszekonta.com/

O kontach bankowych – rachunek firmowy

Zakładając firmę musimy się liczyć z wypełnieniem różnych formalności. Jedną z nich jest konieczność posiadania rachunku bankowego.

Zwolnione z jego posiadania są tylko mikroprzedsiębiorstwa, choć również w ich przypadku może zaistnieć konieczność rozliczania się za pomocą konta.

W przeciwieństwie do ROR-ów, przy kontach firmowych musimy się liczyć z tym, że trudno nam będzie znaleźć całkowicie darmowe konto. Miesięczna opłata może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Co więcej, również przelewy do innych banków będą nas kosztować. Z opłaty zwykle zwolnione są tylko przelewy do ZUS oraz podatku do Urzędu Skarbowego.

Wybierając konto firmowe powinniśmy dokładnie sprawdzić, za jakie czynności bank pobierze od nas opłatę. Wybór rachunku bankowego powinien uwzględniać nasze potrzeby.

Przykładowo, jeżeli posiadamy sklep internetowy to trzeba się liczyć z tym, że możemy wykonywać co miesiąc dużą ilość przelewów. Np. zwroty środków do klientów za zakupy, z których zrezygnowali.

W takiej sytuacji powinniśmy brać pod uwagę te konta, w których opłata za przelewy będzie stosunkowo niska.

Pamiętajmy, że po założeniu konta firmowego powinniśmy o tym zawiadomić odpowiednie organy w wymaganym przepisami terminie.

O kontach bankowych – jak rachunek osobisty ułatwia życie?

Czy rachunek bankowy jest potrzebny? Chociaż wciąż istnieją osoby, które radzą sobie w życiu bez  konta, to jednak pozostaję one w mniejszości.

Posiadanie rachunku, choć jeszcze nie jest obowiązkowe, to w dużym stopniu ułatwia prowadzenie codziennych spraw, a także pozwala na oszczędności.

Konto w banku to przede wszystkim wygoda. Do niedawna opłacanie faktur od dostawców różnych usług wiązało się z koniecznością wizyty w placówce banku lub na poczcie. Swoje trzeba było również odstać w kolejce.

Mając dostęp do konta internetowego faktury za media i usługi zapłacimy bez ruszania się z domu, bez dodatkowych opłat.

Coraz popularniejsze stają się zakupy w sklepach internetowych. Zamówienia zakupów z dostawą do domu byłyby mniej atrakcyjne, gdyby w celu opłacenia transakcji trzeba było się udać do placówki.

I dodatkowo czekać kilka dni na przeksięgowanie środków. Teraz opłacenie zakupów to kwestia maksymalnie kilku minut. Dzięki różnym pośrednikom w płatnościach, sklep nie musi czekać na nasze pieniądze, tylko ma je od razu u siebie.

Z pewnością nadal można żyć bez konta bankowego i załatwiać różne rzeczy tradycyjnie. Tylko powstaje pytanie – po co utrudniać sobie życie.

Aby nie martwić się kosztami utrzymania takiego rachunku, można wyszukać atrakcyjną ofertę na stronach prowadzących ranking darmowych kont. Pozwoli to oszczędzić i czas i pieniądze.