KREDYT STUDENCKI – CZY WARTO?

Kredyt studencki – czy warto?

Kredyt studencki – czy warto go wziąć?

Branie jakiegokolwiek kredytu, to zawsze spory dylemat. Tym bardziej w przypadku studenta, któremu – jak wiadomo – w portfelu raczej się nie przelewa.

Często bywa jednak tak, że jest to jedyna opcja zabezpieczenia finansowego podczas nauki. Na całe szczęście dla żaków, istnieje specjalny rodzaj pożyczki, dedykowany właśnie dla nich.

A od innych, wyróżniają go atrakcyjne parametry i preferencyjne warunki. M.in. możliwość spłacania kredytu, dopiero dwa lata po skończonych studiach!

Co ciekawe, studencką pożyczkę opłaca się wziąć nawet wtedy, kiedy nie potrzebujesz środków na bieżące wydatki.

Oczywiście, większość zainteresowanych stanowią osoby, nie mające stałego źródła dochodu. Którym kierunek i rodzaj studiów uniemożliwiają np. podjęcie pracy dorywczej.

Zamożniejsi studenci, pieniądze z takiego kredytu mogą wpłacić np. na konto oszczędnościowe lub lokatę. Co pozwoli jeszcze dodatkowo zarobić.

Posiadanie własnych funduszy wpływa również na psychikę młodej osoby, która uniezależnia się finansowo od rodziców.

Pieniądze otrzymane w ramach studenckiego kredytu, można wykorzystać również na inwestycję w samego siebie, np. dodatkowe kursy, szkolenia, korepetycje, dodatkowe materiały do nauki.

Fundusze można również spożytkować na program, Erasmus. Co prawda jest on w pewnym stopniu dotowany z Unii Europejskiej, ale lwią część, student musi pokryć z własnej kieszeni.

Niewątpliwą zaletą tego produktu jest fakt, że jest on dotowany przez państwo, które pokrywa część odsetek.

I dzięki temu, stanowi jedną z najlepszych ofert tego typu na rynku – oczywiście dla klienta, bo banki nie zarabiają w tym przypadku dużo.

Kredyt studencki oprocentowany jest w wysokości ok. 0,9%. Dla porównania, zwykłe pożyczki konsumpcyjne – 10-20%! Jedynym minusem takiej pożyczki jest to, że …trzeba ją kiedyś spłacić 😉

Kredyt studencki – ważne informacje

Kto może ubiegać się o taką pomoc? Studenci uczelni publicznych/niepublicznych, odbywający studia w systemie dziennym/wieczorowym/zaocznym, którzy naukę rozpoczęli przed ukończeniem 25. roku życia, studenci studiów doktoranckich, słuchacze akademii.

O kredyt studencki mogą ubiegać się osoby, których maksymalny dochód na osobę w rodzinie, nie przekracza 2,5 tys. zł. Jakie dokumenty są potrzebne?

Aplikant musi złożyć wniosek w banku, który będzie udzielał kredytu + potwierdzenie dochodów rodziny studenta. Zaświadczenie/dokument potwierdzający to, że jesteś studentem lub bierzesz udział w rekrutacji.

Termin składania wniosków, to koniec października każdego roku. Kredyt przydzielany jest na maksymalnie 6 lat + 4 lata dla doktorantów.

Miesięczne studentowi przysługuje maksymalnie 1.000 zł, wypłacane przez okres 10 miesięcy. Można ubiegać się również o niższe transze: 600 zł oraz 400 zł miesięcznie – wedle potrzeb zainteresowanego.

Kiedy młody człowiek zgromadzi większą sumę pieniędzy, warto pomyśleć o ulokowaniu ich na jakimś rachunku osobistym. Na rynku istnieje sporo ofert banków, które stworzyły specjalne konto dla studenta.

Oceń
[Total: 4 Average: 4.8]