Co powinieneś wiedzieć na temat zdolności kredytowej?
Czasem idąc po pożyczkę słyszymy odmowę uzasadnioną brakiem posiadania przez nas zdolności kredytowej. Czy wiesz czym jest zdolność kredytowa, na jakiej podstawie się ją szacuje oraz skąd banki czerpią informacje na temat historii naszych kredytów, także tych zaciągniętych w innych placówkach? Dużą rolę w tym procesie odgrywa Biuro informacji kredytowej.
Czym jest BIK?
To przedsiębiorstwo, które w 1997 roku zostało założone przez Związek Banków Polskich. Podstawą do jego założenia było Prawo Bankowe, które pozwala na stworzenie organu gromadzącego i udostępniającego informacje o udzielonych i spłaconych zobowiązaniach finansowych.
Na ich podstawie banki i instytucje pożyczkowe dokonują oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego.
Biorąc pod uwagę zgromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej historii kredytowania, ocenia się wiarygodność finansową osoby ubiegającej się o pożyczkę. Oprócz tego, BIK sporządza również różnego rodzaju analizy i raporty dotyczące sektora finansowego.
Zdolność kredytowa – to musisz wiedzieć
Prościej rzecz ujmując: kiedy idziemy do banku starać się o kredyt, konsultant wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej, które na podstawie informacji na nasz temat zawartych w systemach bankowych szacują czy będziemy w stanie poradzić sobie ze spłatą.
Zdolność kredytową określa się na podstawie dwóch głównych kryteriów: ilościowego i jakościowego. Pierwsze z nich bierze pod uwagę sytuację finansową w jakiej obecnie znajduje się potencjalny kredytobiorca. Sprawdzana jest wysokość dochodów oraz koszty utrzymania.
Jednak nie wszystkie dochody są równoważne. Najwyżej punktowana jest oczywiście umowa o pracę, gdyż zapewnia ona stałe źródło dochodów, którego nie stracimy z dnia na dzień. Pod uwagę brane są również wysokości kredytów, które obecnie spłacamy.
Kryterium jakościowe natomiast bierze pod uwagę nasz wiek, stan cywilny oraz wielkość rodziny. Nie bez znaczenia w tym aspekcie jest również staż pracy, a także zawód który wykonujemy i stanowisko w miejscu pracy.
Kolejną ważną rzeczą jest historia kredytowa. Jeżeli wcześniej sumiennie spłacaliśmy swoje zobowiązania mamy o wiele większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.
Budowanie dobrej historii kredytowej
W momencie, w którym podpisujemy umowę z bankiem, nasze dane są automatycznie przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Do naszej historii kredytowej przechodzą informację o tym, w jaki sposób spłacaliśmy dany kredyt.
Jeżeli zawsze płaciliśmy raty w terminie, informacje na ten temat będą zawarte w systemie. Dzięki temu będziemy postrzegani jako rzetelni kredytobiorcy, a instytucja, w której ubiegamy się o pożyczkę np. na raty o wiele chętniej obdarzy nas zaufaniem.
Podobnie w przypadku, kiedy nie płaciliśmy rat w terminie. Z tą tylko różnicą, że w tej sytuacji informacje z bazy danych będą działały na naszą niekorzyść. BIK ma prawo do przetwarzania ich przez następne 5 lat od daty całkowitej spłaty kredytu.