KONTO BANKOWE

Konto bankowe

Konto bankowe – co to jest, czy jest mi potrzebne?

Rachunek bankowy, zwany często kontem osobistym, ROR-em lub rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym jest prowadzony na podstawie umowy zawartej pomiędzy bankiem a posiadaczem rachunku.

Na jej podstawie, klient może dysponować swoimi środkami zgromadzonymi i przechowywanymi w banku.

Od strony technicznej, rachunek bankowy jest to unikalny na skalę światową numer, który jest zapisywany w międzynarodowym standardzie IBAN.

Dla naszego kraju, zapis będzie wyglądał następująco: PLNN NNNN NNNN NNNN NNNN NNNN NNNN

Gdzie “PL” to skrót nazwy państwa, natomiast “N” to indywidualny numer konta klienta. Posiadając rachunek indywidualny, możemy dokonywać dzięki niemu różnych operacji.

Wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatu czy regulować rachunki i zobowiązania. Wraz z postępem technologicznym, zmieniały się również sposoby dostępu do swojego konta.

Na początku bankowości, jedyną metodą było osobiste stawienie się w banku i słowne wydanie dyspozycji. Dziś, klient może korzystać z dostępu internetowego, mobilnego czy telefonicznego.

Konto bankowe – za i przeciw

W dzisiejszych czasach, posiadanie ROR-u to często również konieczność, której wymaga pracodawca. Będąc właścicielem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, możemy czerpać z tego wiele korzyści.

Nasze środki są w banku bezpieczne, w końcu powiedzenie “pewne jak w banku” nie wzięło się znikąd.

Konto daje możliwość korzystania ze swojego kapitału praktycznie w każdym zakątku kraju, pozwala na szybkie przelewy, wypłaty gotówki z bankomatów, zakupy online, otrzymywać wynagrodzenie czy inne świadczenia.

Udostępnia również nowoczesne formy płatności, takie jak: BLIK i HCE. Są też pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Dotyczą one zasad korzystania z rachunku oraz karty płatniczej.

Kiedy będziemy ich przestrzegać, nasze aktywa będą w banku niezagrożone. Sprawa dotyczy głównie bankowości internetowej oraz mobilnej.

Absolutnie nie należy podawać ani zapisywać nigdzie haseł. Po każdej sesji, należy się wylogowywać. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać podejrzanych maili ani klikać w odnośniki z podejrzanych źródeł.

Jeśli chodzi natomiast o kartę, bezwzględnie trzeba uważać na dostęp osób trzecich do kodu PIN oraz na wypłacanie gotówki z bankomatów.

Należy zawsze wybierać potwierdzenie operacji a także uważać na podejrzanie wyglądające automaty (kamerki, dziwne nakładki na klawiaturę).

Decydując się na dany produkt, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Najlepiej, aby taka oferta charakteryzowała się niskimi opłatami.

Aktualnie coraz trudniej znaleźć prawdziwe konto bez opłat, ale na rynku jest kilka atrakcyjnych dla klienta rachunków.