KONTO WALUTOWE

Konto walutowe

W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie, codziennie dochodzi do milionów międzynarodowych transakcji. Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy trzeba byłoby przeliczać operacje walutowe ręcznie.

I między innymi po to powstały konta walutowe. Zdecydowanie ułatwiają klientom  robienie interesów, w sposób szybki i bezpieczny umożliwiają regulowanie należności pomiędzy kontrahentami.

Ale rachunki w walutach obcych służą nie tylko w biznesie. Może z nich korzystać również zwykły Kowalski.

Konto walutowe – czym jest?

Rachunek walutowy jest bardzo podobny do konta osobistego. Funkcjonalności ma takie same i w zasadzie różni się tylko obsługiwaną walutą. Taki produkt ma w swojej ofercie w zasadzie każdy bank.

Oczywiście poszczególne konta różnią się od siebie parametrami i warunkami, dlatego przy wyborze, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Niewątpliwie najważniejszą rzeczą są obsługiwane waluty oraz koszty. Jeśli np. często będziemy podróżować po Europie, warto rozejrzeć się za ofertą z atrakcyjnym spreadem na euro.

A propos spreadu – jest to różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedażą danej waluty. Oczywiście im spread jest mniejszy, tym dla klienta lepiej.

Koszty prowadzenia oraz korzystania z karty to kolejna ważna sprawa. Należy dowiedzieć się również, czy bank wymaga posiadania rachunku złotówkowego i czy wymaga minimalnych wpłat/utrzymywania minimalnego salda na koncie.

Nie mniej istotną kwestią są prowizje od wypłat z bankomatów za granicą. Pamiętajmy, że nawet jeśli wynoszą one zero, to bank może pobrać opłatę za przewalutowanie transakcji, jeśli została wykonana w walucie innej niż rozliczeniowa.

Konto walutowe – dla kogo korzystne otwarcie?

Posiadanie konta walutowego, będzie opłacalne dla osób prowadzących międzynarodowe interesy, studentów oraz uczniów przebywających za granicą na zasadzie wymiany.

Korzyści powinny doświadczyć także osoby otrzymujące wynagrodzenie lub inne świadczenia w walucie obcej, ludzi często korzystający z zagranicznych wczasów i urlopów.

Zainteresowani powinni być także ci, którzy często robią zakupy online w obcojęzycznych portalach zakupowych (np. eBay, Amazon, Aliexpress, itp).

Tutaj zdecydowanie można oszczędzić na automatycznym przewalutowaniu przez dany serwis.

Lubiący ryzyko, mogą kupować waluty a potem zyskiwać na różnicach kursów. Posiadacze rachunku walutowego, mają zazwyczaj dostęp również do innych produktów: lokat oraz kredytów.

Oceń
[Total: 4 Average: 4.8]