Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy

Ubezpieczyciele kierują do nas wiele spersonalizowanych ofert, które mają nas jak najlepiej zabezpieczyć w momencie niespodziewanego wypadku. Niestety w większości przypadków, kwota odszkodowania jest znacznie zaniżona i nie pokrywa się w realną wartością wyrządzonej szkody. Jak uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie za wypadek samochodowy?

Co zrobić po wypadku?

Po zdarzeniu konieczne jest spisanie całego przebiegu zdarzenia. W takim wypadku możemy wezwać policję lub spisać oświadczenie samodzielnie. W nim musimy zawrzeć skierowanie winy na sprawcę oraz jego wszystkie dane jak, imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, numer polisy i PESEL. Następnie powinniśmy udać się do lekarza w celu wykonania badania powypadkowego. Lekarz oceni stan zdrowia, chociaż objawy wypadku mogą pokazać się po dłuższym czasie. Trudniejsze jednak może okazać się uzyskanie wystarczającej kwoty od ubezpieczyciela. Sprawdź artykuł kancelarii adwokackiej SM Adwokaci i dowiedz się więcej: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-cywilne/odszkodowanie-za-wypadek-samochodowy/.

Kwota ubezpieczenia

Często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe oferują kwotę o wiele niższą niż wartość faktycznie poniesionej szkody – głównie jest 20% kwoty prawidłowego odszkodowania. Ubezpieczyciel uzasadnia ją daną ceną za części i robociznę, które ceny aktualnie są na rynku. Jednak są to wielokrotnie najniższej jakości zamienniki i części auta, często używane. Taka wysokość odszkodowania jest rażąca i nie jest zgodna z prawdą, w porównaniu do autoryzowanych serwisów, które używają wysokiej jakości części, wytrzymujące bardzo długo. Dlatego w takim przypadku należy złożyć odwołanie. Jeśli auto zostanie wyremontowane po kosztach – mamy prawo ubiegać się o wyrównanie do przysługującej nam kwoty.

Jak uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie?

Jeśli chcemy otrzymać pełną kwotę odszkodowania, musimy zgłosić się do rzeczoznawcy z zakresu motoryzacji, który oceni poniesione szkody. Opinia biegłego ma za zadanie ustalić wartości kosztów jakie musi ponieść właściciel auta. Biegły sprawdza co zostało uszkodzone, ile kosztują nowe części, usługa naprawy itp. Dzięki niej jesteśmy w stanie żądać od ubezpieczyciela na drodze sądowej odpowiedniego odszkodowania. Różnica między wypłatą firmy ubezpieczeniowej a opinią biegłego może być zasądzona przez sąd, a powstała opinia po wypadku jest kluczowym dowodem w tej sprawie.

Odszkodowanie ma na celu wyrównania szkody poniesionej w wypadku i przywrócenie stanu majątkowego, który występował przed wystąpieniem wypadku. Dlatego kwota powinna być adekwatna i sprawiedliwa. Używanie tańszych, używanych zamienników w nowym samochodzie, zaniża jego wartość i nie prowadzi do wyrównania szkody. Jednak kwota ubezpieczenia może być drastycznie zmniejszona w przypadku kiedy wypadek powstał w wyniku naruszenia prawa jak, np. prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Wysokość odszkodowania

Na wysokość otrzymanego odszkodowania ma wpływ wiele czynników. Poza uszkodzeniem pojazdu ma także wpływ stan zdrowia poszkodowanych. Do innych czynników zaliczamy:

  • koszty koniecznej opieki medycznej,
  • koszty leczenia za granicą,
  • lekarstwa,
  • zakup urządzeń do codziennego funkcjonowania,
  • koszty przyuczenia do innego zawodu,
  • koszty wynikające z utraty, obniżenia zarobków,
  • koszt odwiedzin w szpitalu.

Renta uzupełniająca i inne formy

Wysokość renty uzupełniającej jest uzależniona od wysokości zarobków przed i po wypadku. Jeśli koszty naszego życia wzrosły po zaistniałym po wypadku, możemy się ubiegać o rentę z tytułu zwiększonych potrzeb. Ma ona na celu wyrównania wydatków, które musimy dodatkowo ponieść ze względu na zaistniały wypadek drogowy.