Dla kogo kredyty bez BIK? Czy firma dostanie kredyt bez BIK?

Prowadząc firmę, podstawą jej funkcjonowania oraz rozwoju jest właściwe finansowanie, które pozwala na podjęcie odpowiednich inwestycji.

Najczęściej szuka się dofinansowania w bankach, jednak dość restrykcyjne wymagania bywają nie do przeskoczenia dla wielu przedsiębiorców, szczególnie jeżeli ich historia kredytowa jest nie do końca czysta.

Czy możliwe jest otrzymanie kredytu na firmę bez BIK? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Kredyt bez BIK – czym jest?

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej, gdzie zawarte są dane na temat dłużników i ich historii kredytowej.

W większości instytucji finansowych, zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych, bazy danych dłużników są sprawdzane i stanowią pewną podstawę przy weryfikacji klienta.

Jeżeli scoring okaże się niezbyt korzystny, na przykład z racji posiadania niespłaconych zobowiązań, czy problemów ze spłatą (tak aktualnych, jak i występujących w przeszłości), wniosek o pożyczkę może zostać odrzucony.

Dlatego też wiele osób, zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców szuka innych rozwiązań powalających na otrzymanie pieniędzy tam, gdzie weryfikacja jest mniej restrykcyjna i nie jest sprawdzany BIK.

Kredyt bez BIK dla firm – czy możliwy?

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej weryfikacja przez banki jest znacznie skrupulatniejsza. Firma musi działać na rynku od co najmniej 12 miesięcy (albo dłużej), a także przedstawić niezbędną dokumentację związaną funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i uzyskiwanych przez nie dochodów. Konieczne jest także sprawdzenie historii kredytowej. W wielu przypadkach, szczególnie wśród młodych firm, otrzymanie kredytu w banku jest bardzo trudne, nawet jeżeli ich sytuacja finansowa jest stabilna. Z tego też powodu zazwyczaj szuka się innych, prostszych rozwiązań, które pozwolą na dodatkowy zastrzyk gotówki.

Tym rozwiązaniem najczęściej są kredyty bez BIK. Wydaje się to być bardzo kuszącą propozycją, należy jednak pamiętać, że ma też swoje wady. Kredyt bez BIK dla firm to oferta parabanków, o czym często pisze www.bez-bik.pl, jeśli więc szukasz najważniejszych informacji na ten temat, tam je znajdziesz. W tym wypadku weryfikacja jest minimalna, dzięki czemu łatwiej dostać pieniądze, choć zazwyczaj na nieco niższe kwoty i z wyższym oprocentowaniem oraz dodatkowymi opłatami. To sprawia oczywiście, że warunki kredytowania najczęściej są mniej korzystne, jednak duże zróżnicowanie ofert pozwala na znalezienie takiej, która będzie odpowiadała twoim potrzebom.

Dla kogo kredyty bez BIK - sprawdzanie ofert

Jakie pułapki kredytu bez BIK dla firm?

Niestety, ale nazwa tego produktu finansowego jest bardzo myląca. Firmy pozabankowe nie mogą oferować kredytów, ponieważ te podporządkowane są prawu bankowemu.

Ani parabanki, ani jakiekolwiek inne firmy pozabankowe nie podlegają tym przepisom i nie znajdują się pod nadzorem KNF, co za tym idzie, mogą zaproponować klientom co najwyżej pożyczki.

Trzeba też pamiętać, że pożyczki bez BIK wiążą się z pewnym ryzykiem, ponieważ nigdy nie ma się 100% pewności, czy firma oferująca pieniądze jest uczciwa.

Dodatkowo brak weryfikacji i sprawdzania historii kredytowej czy innych danych jest także ryzykiem dla samego pożyczającego, co za tym idzie, aby je zniwelować, musi on podnieść ceny.

Tym samym pożyczki bez BIK w firmach pozabankowych są droższe niż w bankach. Zanim podpiszemy umowę z parabankiem, dokładnie się z nią zapoznajmy!

Czy opłaca się brać pożyczkę bez BIK na firmę?

Jeżeli posiadamy stałe dochody, nasza sytuacja na rynku jest pewna, ale z ze względu na inne przeciwności nie mamy szans na otrzymanie kredytu w banku, warto rozważyć opcję pożyczki w firmie pozabankowej.

Oczywiście, zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, najlepiej porównać je między sobą. Wziąć pod lupę firmy i warunki kredytowania, a także dokładnie policzyć koszty.

Jeżeli znajdziemy produkt finansowy spełniający nasze wymagania, dodatkowo na w miarę korzystnych warunkach i mamy pewność, że damy radę do regularnie spłacać zobowiązanie, wówczas warto z tego skorzystać.

Taką decyzję należy jednak bardzo dokładnie przemyśleć.