ZLECENIE STAŁE A POLECENIE ZAPŁATY

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty

 

Co to jest zlecenie stałe?

Zlecenie stałe – jest to usługa, polegająca na automatycznym realizowaniu przelewów z góry określonej sumy pieniędzy.

Przekazywanie środków na rzecz danego odbiorcy, odbywa się w regularnych odstępach czasowych (np. konkretnego dnia, każdego miesiąca).

Taka dyspozycja przydaje się szczególnie w sytuacjach, w których mamy do opłacania cykliczne, stałe rachunki. Usługa sprawdza się szczególnie przy regulowaniu opłat za czynsz, abonament, telefon, ratę kredytu czy ubezpieczenie.

Bank sam pobiera odpowiednią ilość środków z naszego konta i przelewa je na wcześniej wskazany rachunek.

Czy zlecenie stałe jest bezpłatne? W zdecydowanej większości przypadków – tak. Chociaż nie jest to niestety standardem. Niektóre instytucje pobierają prowizję nie tylko za samą usługę, ale również za odwołanie czy modyfikację zlecenia.

Dyspozycję zlecenia stałego, możemy zazwyczaj wydać zarówno w oddziale banku, przez internet jak i telefonicznie.

Co to jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty – jest formą cyklicznych płatności na rzecz określonego odbiorcy. Usługa umożliwia regulowanie rachunków o zmiennej wartości.

Swoje zastosowanie znajduje głównie przy opłacaniu zobowiązań za media – wodę, energię elektryczną, gaz.

Po uruchomieniu polecenia zapłaty w banku i wybranej instytucji, faktury są przesyłane zarówno do klienta jak i do samego banku.

Umożliwia to kontrolę pobieranych opłat, a w przypadku jakichś wątpliwości – można anulować pojedynczą transakcję.

Bank automatycznie obciąży nasze konto bankowe, pobierając z niego odpowiednią sumę pieniędzy i przekaże je na rachunek odbiorcy.

Aby realizacja takiego przelewu mogła dojść do skutku, musimy oczywiście posiadać wystarczającą ilość środków na koncie.

Dzięki tej usłudze, nie musimy pamiętać o kolejnych terminach płatności za faktury. Polecenie zapłaty pozwala w niektórych przypadkach (osoby zapominalskie) oszczędzić na odsetkach, naliczanych za nieterminowe opłacanie zobowiązań.

Z reguły klient nie ponosi żadnych opłat za korzystanie z polecenia zapłaty. Aczkolwiek zawsze warto sprawdzić tabelę prowizji w swoim banku.

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty – różnice

Obie usługi służą do automatycznego wykonywania cyklicznych płatności. Są także w zdecydowanej większości przypadków darmowe. Czym więc różnią się od siebie?

W przypadku zlecenia stałego, wysokość kwoty, która będzie pobierana z naszego konta – jest ustalana przez nas samych.

Natomiast przy poleceniu zapłaty, suma jaką zostanie obciążony nasz rachunek, będzie ustalana przez wierzyciela (np. dostawcę energii elektrycznej, wody czy gazu).