Termin SEPA, to skrót od Single Euro Payment Area, oznaczającego jednolity obszar płatności w euro. Państwa uczestniczące w tym projekcie, mogą dokonywać między sobą rozliczeń bezgotówkowych w tej właśnie walucie.

Płatność SEPA może być wykonana tylko w euro, niezależnie od tego, w jakiej walucie prowadzone jest konto z którego zlecamy przelew.

Do strefy SEPA należą wszystkie państwa EU + kilka innych krajów i terytoriów niezależnych:

Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska (FR), Gwadelupa (FR), Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta (FR), Malta, Martynika, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Reunion (FR), Rumunia, San Marino, Saint-Barthélemy (FR), Saint-Martin (FR), Saint-Pierre i Miquelon (FR), Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz Wyspy Alandzkie (FI).

Stworzenie tej usługi miało na celu ułatwienie, przyspieszenie i obniżenie kosztów przelewów, wykonywanych pomiędzy państwami należącymi do obszaru SEPA.

Ten rodzaj płatności szybko zyskał dużą popularność, ponieważ w ramach EU, obywatele często przemieszczają się z kraju do kraju.

W realizacji przelewu europejskiego SEPA, biorą udział 2 podmiotybank nadawcy i bank odbiorcy. Takie rozwiązanie eliminuje zbędnych pośredników, co znacznie obniża koszty całej transakcji.

Poza tym, skraca się czas potrzebny do tego, żeby pieniądze trafiły na konto bankowe odbiorcy płatności.

Przelew europejski SEPA – koszty i czas realizacji

Koszty usługi różnią się i zależą od danego banku. Jednak górną granicą jest tutaj zazwyczaj opłata do 10 zł. Niektóre instytucje oferują przelew SEPA nawet za darmo (np. Nest Bank) albo za symboliczną opłatę.

Generalnie, najczęściej można się spotkać z prowizją na poziomie 5 zł.

Oprócz samej opłaty za transfer europejski, trzeba jeszcze pamiętać o spreadzie, który wynika z przewalutowania transakcji. Sytuacja ta dotyczy przelewu, który jest wykonywany z konta, które nie jest prowadzone w walucie euro.

Spready wahają się zazwyczaj w granicach 5-10%. Przelewy SEPA są realizowane w opcji D+1. Co oznacza, że trafiają do adresata dopiero na drugi dzień po zleceniu płatności.

Klient nie ma także wyboru co do podziału kosztów takiej transakcji. Jedyną możliwością jest tu tylko opcja SHA, gdzie prowizje dzieli się pomiędzy uczestników transakcji.

Oznacza to, że każdy płaci za siebie – nadawca w swoim banku, a odbiorca w swoim.

Warunki

Przelew europejski można zlecić telefonicznie, w placówce banku oraz poprzez internet. Płatność zostanie zakwalifikowana jako przelew SEPA, jeśli spełnimy kilka podstawowych warunków:

  • Bank nadawcy musi udostępniać taką usługę.
  • Kraj odbiorcy płatności musi należeć do strefy SEPA.
  • Konto bankowe adresata przelewu musi zawierać format IBAN.
  • Wszystkie dane do przelewu (w tym kod SWIFT/BIC) muszą zawierać prawidłowe informacje. Jakikolwiek błąd może skutkować opóźnieniem transferu, lub zwrotem środków na rachunek nadawcy.

Sprawdź również, co to jest przelew SORBNET oraz co to jest przelew SWIFT.