Makroekonomiczne strategie inwestowania w akcje

W jaki sposób sytuacja monetarna w kraju może wpływać na kurs akcji?

Makroekonomiczne strategie inwestowania w akcje

Inwestowanie w akcje jest rozsądne, o ile opracujemy kilka podstawowych strategii inwestycyjnych i będziemy ich przestrzegać nawet w przypadku pojedynczych niepowodzeń. Jedną z możliwości są strategie makroekonomiczne.

W jaki sposób sytuacja monetarna w kraju może wpływać na kurs akcji? Co powinniśmy wiedzieć o cyklach gospodarczych? Na czym polega ocena wiarygodności kredytowej?

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Na gospodarkę każdego kraju wpływają takie parametry, jak chociażby inflacja, kursy walut, poziom zadłużenia kraju, stopy procentowe.

Rośnięcie tej pierwszej to niekorzystne zjawisko dla osób, które posiadają gotówkę – wiąże się to bezpośrednio z obniżaniem wartości.

Zmiany kursów walut powodują, że zyski spółek są zmienne, co nie jest korzystnym zjawiskiem. Zwiększanie się poziomu stóp procentowych jest szkodliwe dla giełdy- gotówka z akcji przepływa na obligacje.

Dodatkowo powiększają się koszty kredytów, co prowadzi do mniejszych zysków wypracowanych przez spółki. Jeśli stopy procentowe są wysokie, wówczas zdejmowany jest nadmiar gotówki, co ma pozytywny wpływ na inflację. 

Co powinniśmy wiedzieć o cyklach gospodarczych?

Inwestując w akcje online powinniśmy zwracać uwagę na cykle gospodarcze.

Podczas dekoniunktury należy inwestować w spółki, które są odporne na recesje.

Są to wszystkie firmy, które zajmują się zaspokajaniem bazowych potrzeb ludzkich.

Wśród nich wyróżnić można te spożywcze, telekomunikacyjne i farmaceutyczne.

W trakcie koniunktury zalecane jest inwestowanie w pozostałe spółki – prawdopodobieństwo osiągnięcia zysków jest wówczas wyższe. 

Na czym polega ocena wiarygodności kredytowej?

Kolejną popularną strategią jest ocena wiarygodności kredytowej.

Wyróżnić możemy następujące poziomy: inwestycyjny (AAA, AA, A, BBB) i spekulacyjny (BB, B, CCC, CC, C, DDD, DD, D). Poziomy AAA, AA, i A to podmioty o dużej wiarygodności kredytowej, BBB, BB i BB to dobra wiarygodność kredytowa, natomiast oznaczenia C i D są dość niekorzystne dla inwestorów.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje również tzw. „perspektywa ratingu”- prognozuje ona zmiany tego ratingu w najbliższej przyszłości.

Może być pozytywna, negatywna lub bez zmian.

Ta pierwsza oznacza, że instytucja spodziewa się, że ryzyko spadku ocenianego podmiotu zmniejszy się.

Jest to popularne narzędzie wykorzystywane przez inwestorów.