Mianem surowców można określić szeroki wachlarz instrumentów, które są przedmiotem obrotu na rynku surowcowo-towarowym.
Warto wiedzieć, że prócz tego, że mamy do czynienia z konkretnymi dobrami, wykorzystywanymi w równej mierze w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych na całym świecie, to jeszcze na dodatek mogą one stanowić walory inwestycyjne, pozwalające na wypracowanie niejednokrotnie ponadprzeciętnych zysków.
Mianem surowców można określić szeroki wachlarz instrumentów, które są przedmiotem obrotu na rynku surowcowo-towarowym.
Warto wiedzieć, że prócz tego, że mamy do czynienia z konkretnymi dobrami, wykorzystywanymi w równej mierze w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych na całym świecie, to jeszcze na dodatek mogą one stanowić walory inwestycyjne, pozwalające na wypracowanie niejednokrotnie ponadprzeciętnych zysków.
Warto wiedzieć, jak w nie inwestować i czy takie inwestycje są zarezerwowane dla największych graczy? A może każdy, nawet indywidualny, początkujący inwestor może sobie pozwolić na zrealizowanie właśnie takiej inwestycji?
Zarabianie na surowcach
Zanim przystąpisz do inwestowania w surowce i zaczniesz analizować, które z nich będą najlepiej pasowały do twojego portfela inwestycyjnego, wiedz, że giełda towarów i surowców jest obszerna.
Notowania surowców dzielą się przy tym na trzy główne grupy: surowce energetyczne, surowce przemysłowe oraz towary rolne (płody rolne). Surowce energetyczne są popularne dla inwestorów przy lokowaniu pieniędzy.
Możesz więc kupować instrumenty, których cena opiera się na notowaniach giełdowych ropy naftowej, gazu ziemnego czy węgla. Ponadto surowce przemysłowe pozwolą Ci na inwestycje w miedź, cynk, nikiel, aluminium, żelazo czy magnez. Towary rolne to wszystkie zboża, cukier, kawa, kakao, czy bawełna i tym podobne.
Nie bez powodu powiedzieliśmy, że możesz kupować instrumenty odzwierciedlające cenę danego surowca. Nie jest bowiem tak, że kupujesz np. baryłkę ropy naftowej, trzymasz ją w wynajętej cysternie, a następnie sprzedajesz na giełdzie towarowej, jeśli jej cena wzrośnie na tyle, że będziesz mógł zrealizować swoje zyski.
Byłoby to dużym ograniczeniem przy inwestowaniu w surowce. Dlatego można to robić w dużo prostszy sposób, dostępny nawet dla małych, prywatnych inwestorów.
Jak inwestować w surowce?
Inwestor dla rozpoczęcia inwestycji w surowce nie musi dokonywać ich zakupu w formie fizycznej. O ile przy np. złocie byłoby to możliwe i co więcej, często taki tryb inwestowania jest stosowany, o tyle już przy gazie ziemnym czy ropie naftowej byłoby to trudne do przeprowadzenia. Pod względem logistycznym wiązałoby się to dla inwestora z wieloma przeszkodami.
Tymczasem można inwestować w surowce za pośrednictwem kontraktów terminowych lub opcji.
Możemy rozpocząć prowadzenie takiej gry i zdywersyfikować posiadany portfel inwestycyjny, jeśli założymy konto u brokera, za pośrednictwem którego takie inwestycje staną się po prostu możliwe. Brokerzy pozwalają na lokowanie środków w wiele różnego rodzaju surowców, na rynku krajowym i globalnym.
W praktyce przy inwestowaniu na rynku surowców można wykorzystać popularne instrumenty pochodne, jakimi są instrumenty CFD. Skrót ten oznacza Contract for Difference, czyli kontrakty na różnice kursowe. Umożliwiają one efektywne inwestowanie w surowce, zarówno przy hossie na ich rynku, jak i przy spadkach, z zastosowaniem w takim momencie krótkiej sprzedaży.
Dzięki nim można zwielokrotnić otwieraną pozycję, poprzez zastosowanie dźwigni finansowej. W takim przypadku należy się jednak liczyć ze zwiększonym poziomem ryzyka inwestycyjnego – słowem możemy więcej zarobić – nawet kilka razy tyle, ile zainwestowaliśmy, ale i w takim samym stopniu ponosimy straty, jeśli błędnie będziemy przewidywać zachowanie się ceny surowców w przyszłości. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/surowce
Za pośrednictwem brokerów można inwestować w różne kontrakty CFD, na przykład na surowce energetyczne, rolne, czy metale przemysłowe i metale szlachetne. Do tego celu można też wykorzystać ETF-y i inne fundusze. ETF to instrument umożliwiający inwestorowi uzyskanie ekspozycje na niektóre surowce, do których zalicza się metale przemysłowe, gaz ziemny, czy złoto i srebro.
Kolejnym sposobem prowadzenia inwestycji z wykorzystaniem surowców jest kupowanie akcji spółek, które są związane z tym rynkiem, a ich ceny są silnie uzależnione od surowców jako takich.