KARTA DEBETOWA CZY KREDYTOWA

Karta debetowa czy kredytowa — którą z nich wybrać?

Karta debetowa i kredytowa to dwa najpopularniejsze rodzaje kart płatniczych używanych na rynku przez wiele milionów osób. Są one proponowane chętnie przez doradców czy dodawane wręcz przy otwarciu przez nas konta.

Wiele osób używa tych pojęć zamiennie nie widząc różnicy między nimi.

W rzeczywistości karta debetowa i karta kredytowa są dwoma różnymi produktami bankowymi mającymi inne plusy, minusy i sposób działania.

Zarówno karty debetowe, jak i kredytowe mogą być przydatne czy pomocne w danej sytuacji oraz nieprzydatne w innych.

Poniżej prezentujemy krótki opis obu kart, korzyści, jakie płyną z ich używania oraz zasady, na jakich funkcjonują. Doradzamy również, w jakich sytuacjach korzystać z danej karty, aby odnotować największe korzyści.

Karta debetowa

Karta debetowa to karta płatnicza, która służy do wydawania środków bezpośrednio z konta. Dzięki niej możemy płacić w sklepach, internecie czy wypłacać gotówkę z bankomatu.

Jest ona bezpośrednio powiązana z naszym głównym rachunkiem bankowym.

Dzięki karcie debetowej będziemy mogli wypłacić jedynie tyle pieniędzy, ile obecnie znajduje się na koncie. Posiadając zatem 100 zł na rachunku, nie wypłacimy 150 zł w bankomacie.

Karty debetowe, czyli tzw. “karty płaskie” nie posiadają wypukłego druku a jedynie nadrukowany numer karty. Jest to cecha fizyczna samego “plastiku”, która już na pierwszy rzut oka pozwala rozróżnić oba rodzaje kart.

Karty debetowe wydawane są często do rachunku automatycznie – podczas zakładania konta lub na prośbę klienta. Nie mamy konieczności korzystania z takiej karty, choć zdecydowanie zwiększa ona możliwości konta bankowego.

Karty debetowe posiadają opcjonalnie również opłaty. W zależności od banku, oferty czy promocji mogą one kosztować miesięcznie daną sumę, możemy płacić opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatów w Polsce lub na świecie czy regulować roczną opłatę za korzystanie z takiej karty.

Karty debetowe mogą również być całkowicie darmowe. Aby otrzymać taką kartę do rachunku, nie trzeba spełniać konkretnych wymogów ani posiadać np. zdolności kredytowej.

Karta kredytowa

Karta kredytowa to nieco bardziej zaawansowany produkt bankowy. Jest ona udzielana jako kredyt gotówkowy, który możemy wykorzystać w każdej chwili poprzez “plastik”.

Aby ją otrzymać, musimy posiadać zdolność kredytową taką samą, jaka jest potrzebna do uzyskania zwykłego kredytu gotówkowego. Po złożeniu wniosku i zbadaniu go przez bank otrzymamy konkretny limit na karcie np. 2000 zł.

Karta kredytowa posiada wypukły druk imienia i nazwiska oraz numeru karty. Przy jej pomocy możemy dokonywać standardowych transakcji takich jak płacenie w sklepach, internecie czy wypłacać pieniądze z bankomatu.

Tym, co wyróżnia karty kredytowe, to również możliwość dokonywania płatności w miejscach, gdzie wymagana jest blokada kwoty lub zastaw.

Dzięki karcie kredytowej wypożyczymy zatem samochód, zapłacimy za drogi hotel lub weźmiemy drogi sprzęt elektroniczny na raty u operatora komórkowego. Karty kredytowe wydają wszystkie banki po podjęciu decyzji kredytowej.

Są one szeroko proponowane i niejednokrotnie sami możemy przekonać się o tym, gdy doradca proponuje nam taką kartę.

Działanie karty kredytowej jest nieco inne niż debetowej. Gdy zostanie nam ona przyznana, otrzymujemy osobny rachunek rozliczeniowy z limitem np. 2000 zł.

Jeśli będziemy chcieli z niej skorzystać, możemy np. wypłacić pieniądze z bankomatu.

Jeśli zrobimy to i wypłacimy np. 500 zł, na naszym rachunku karty pozostanie -500 zł. Od tego momentu rozpoczyna się tzw. okres bezodsetkowy. Przeważnie mamy 58 dni na uregulowanie zadłużenia i spłacenie kredytu.

Jeśli uczynimy to w tym czasie i spłacimy limit “na 0” nie zostaną policzone nam żadne odsetki ani opłaty. Proces ten możemy powtarzać wielokrotnie i korzystać z darmowego kredytu wielokrotnie.

Jeśli natomiast nie zdecydujemy się spłacić zadłużenia w terminie, rozpocznie się naliczenie 10% odsetek od wykorzystanej sumy.

Miesięcznie będziemy musieli spłacić kwotę minimalną, która wynosi najczęściej kilkanaście- kilkadziesiąt złotych.

Pokrywa ona odsetki i opłaty kredytu. Taki stan możemy utrzymywać np. przez kilka miesięcy a za pół roku spłacić całe zadłużenie.

Karta debetowa czy kredytowa – którą wybrać?

Karty debetowe i karty kredytowe to bardzo przydatne produkty bankowe. Mają one wiele zalet, dzięki którym korzystanie z konta i pieniędzy jest komfortowe i przystępne.

Warto jednak zastanowić się i wybrać świadomie rodzaj karty, który będziemy używać.

Karta debetowa sprawdzi się z pewnością, gdy nie zależy nam na elastycznym kredycie. Dzięki niej nie musimy troszczyć się o termin, a jedynie komfortowo wydawać pieniądze, które są zgromadzone na naszym koncie.

Takie rozwiązanie jest również korzystne, jeśli lubimy płacić kartą płatniczą lub często dokonujemy zakupów w internecie.

Karta debetowa to również ekonomiczne rozwiązanie, gdyż w wielu przypadkach jest darmowa i możemy za darmo wypłacać gotówkę z bankomatu.

Karty debetowe wydawane są wręcz automatycznie i nie musimy przechodzić długiego procesu o ich uzyskanie. Karty kredytowe posiadają również kilka plusów. Pierwszy z nich to dostęp do elastycznego kredytu.

Jeśli prowadzimy firmę lub chętnie korzystamy z kredytów, to dzięki karcie, będziemy mogli brać je w dowolnej chwili i równie szybko spłacać — bez udawania się do placówki bankowej.

Karta kredytowa przyda się również, gdy często wypożyczamy auta lub nocujemy w drogich hotelach, gdzie wymagane jest poręczenie i możliwość zablokowania pewnej kwoty.

Z kart kredytowych możemy również korzystać, jeśli zależy nam na darmowym – nieoprocentowanym kredycie.

Wykorzystując dwie lub trzy karty, możemy na prawie dwa miesiące uzyskać dużą sumę pieniędzy i oddać ją bez konieczności opłacania odsetek.

Karta debetowa czy kredytowa – podsumowanie

Wybór karty płatniczej powinien być również przemyślany. Decyzja powinna zostać podjęta w domu, bez zbędnej presji czy pośpiechu.

Zachęcanie do podjęcia takiej decyzji przez doradców w banku czy podczas rozmowy telefonicznej nie jest korzystne dla nas.

Działamy wtedy pod wpływem emocji, które nie są najlepszymi doradcami. Karty debetowe i kredytowe są obecne przez cały czas, więc z pewnością po kilku dniach namysłu również będziemy mieli możliwość ich dalszego zamówienia.

Warto również poradzić się znajomych, sprawdzić oferty różnych banków czy przeanalizować tabelę opłat i prowizji. Pomocne w tym zadaniu będą również rankingi czy porównywarki kart płatniczych.

Dzięki nim możemy odkryć wiele ciekawych promocji czy rozwiązań.