INNOWACJE BANKOWE W 2017 ROKU – RAPORT

Innowacje bankowe w 2017 roku – podsumowanie

Innowacje bankowe

Rok 2017 przyniósł w sektorze bankowym, wiele nowinek i rozwiązań technologicznych. Oczywiście najbardziej zadowoleni z tego faktu, powinniśmy być my – czyli klienci.

Czy tak rzeczywiście jest, czy wszystkie innowacje przysłużyły się wygodzie konsumentów? Przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim nowościom.

Innowacje bankowe – wpłatomaty zbliżeniowe

Te nowoczesne urządzenia, pojawiły się w Polsce w maju 2017 roku. Ich operatorem jest IT Card (Planet Cash). Obecnie mamy około 100 wpłatomatów z taką funkcjonalnością.

Aby zasilić rachunek, wystarczy zbliżyć kartę do czytnika i gotowe. System sam identyfikuje posiadacza “plastiku” i kieruje wpłacane środki pieniężne na odpowiednie konto bankowe.

Ciekawe rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które wcześniej przyzwyczaiły się już do płatności metodą zbliżeniową.

Innowacje bankowe – wideoweryfikacja

Zakładanie konta osobistego w niektórych bankach, stało się jeszcze łatwiejsze i szybsze.

W maju 2017 roku, Alior Bank udostępnił swoim (przyszłym) klientom, kolejną metodę na zawarcie umowy – poprzez tzw. W ślad za nim poszedł jeszcze Ban Zachodni WBK i Nest Bank.

Natomiast Inbank za pomocą tego kanału, udziela kredytów gotówkowych.

Na czym więc polega owa wideoweryfikacja? Podczas składania wniosku o ROR, klient wybierając opcję zawarcia umowy – wideoweryfikacja – zostanie połączony z doradcą, który zweryfikuje tożsamość wnioskodawcy.

Jak będzie to wyglądać w praktyce? Pracownik banku poprosi klienta o zbliżenie twarzy i dokumentu tożsamości (dowód osobisty/paszport) do kamery.

Konsultant sprawdzi autentyczność dokumentu, natomiast weryfikacja biometryczna wizerunku klienta, zostanie wykonana już automatycznie przez algorytm.

Takie rozwiązanie jest dostępne na komputerach stacjonarnych PC. Aczkolwiek banki, które umożliwiają metodę wideoweryfikacji, planują jej wdrożenie również poprzez aplikację mobilną (BZ WBK już udostępnił taką opcję).

Jak więc widzimy, poza tradycyjną wizytą w placówce, zakładaniu konta bankowego przez internet, infolinię, czy aplikację mobilną – pojawiła się kolejna metoda na otwieranie rachunku osobistego. Czy się przyjmie? Czas pokaże.

Innowacje bankowe – rachunek osobisty a składanie PIT-a (poprzez osoby fizyczne)

Aby mieć taką możliwość, należy wcześniej złożyć do US odpowiedni wniosek. Można to zrobić poprzez tzw. Profil zaufany lub bankowość elektroniczną.

Które instytucje umożliwiają założenie Profilu zaufanego z poziomu internetowego serwisu transakcyjnego? Bank Millennium, Bank Pekao, BZ WBK, EnveloBank, ING Bank Śląski, Inteligo, PKO BP oraz mBank.

Natomiast złożenie PIT-WZ bezpośrednio poprzez bankowość elektroniczną, udostępniają: BGŻ BNP Paribas, PKO BP, Raiffeisen Polbank i SKOK Stefczyka.

Co ciekawe, z tej metody w 2017 roku, skorzystało prawie 40 tysięcy podatników.

Innowacje bankowe – JPK poprzez bankowość online

To rozwiązanie zadowoli przedsiębiorców, którzy mają obowiązek przesyłania do US tzw. jednolitego pliku kontrolnego (w formacie XML). Co to takiego? Jest to zbiór informacji, o wszystkich operacjach gospodarczych firmy.

Taki plik, można od teraz automatycznie wygenerować i dostarczyć do “skarbówki” w Banku Millennium z poziomu bankowości internetowej. To rozwiązanie jest dostępne dla klientów biznesowych – Millenet dla firm.

Na razie tylko ta instytucja zdecydowała się na wprowadzenie takiej opcji. Jednak w niedługim czasie, w ślad za nią pójdą pewnie następne banki, które mają w swoich ofertach produkty dla przedsiębiorców.

— — —

Jak więc widać, pomysłowość banków nie zna granic i tylko patrzeć, jak w 2018 roku, klienci usłyszą o kolejnych nowinkach.

Oby tylko pomysłodawcy takich innowacji, nie zapominali również o bezpieczeństwie. Ponieważ tempo wprowadzania kolejnych “bajerów”, jest iście ekspresowe.