JAK ZASTRZEC DOWÓD OSOBISTY

Jak zastrzec dowód osobisty? Gdzie zgłosić zagubienie dokumentu?

Pewnego dnia dowiadujesz się, że na Twoje dane osobowe został wzięty spory kredyt, lub została podpisana umowa abonamentowa na usługi telekomunikacyjne.

Problem w tym, że Ty nie podejmowałeś żadnego z tych zobowiązań. Brzmi jak zły sen? Niestety dla wielu osób, taki scenariusz stał się rzeczywistością.

Takie konsekwencje mogą spotkać każdego, kto zgubi swój dowód osobisty.

Kluczową sprawą jest tutaj szybka reakcja z naszej strony. Zaraz po tym jak zorientujemy się, że utraciliśmy dokumenty, musimy podjąć pewne niezbędne środki bezpieczeństwa.

W przypadku pewności, że dowód tożsamości został nam skradziony, sprawę zgłaszamy na Policję.

Natomiast w sytuacji, kiedy dokumenty zostaną przez nas po prostu zagubione, zawiadomienie o tym fakcie funkcjonariuszy, niestety wiele nam nie pomoże.

Policja nie dysponuje bowiem ogólnokrajową ewidencją obywateli, którzy utracili swoje dokumenty.

Jak zastrzec dowód osobisty?

To, co powinniśmy na pewno zrobić, to zastrzec dowód w systemie administrowanym przez Związek Banków PolskichDokumenty Zastrzeżone.

Z systemu, który został uruchomiony w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia, korzystają zarówno osoby prywatne jak i różnego rodzaju instytucje (banki, firmy kredytowe, itp.).

Baza DZ umożliwia zastrzeżenie nie tylko dowodu osobistego, ale również paszportu, prawa jazdy, karty pobytu, książeczki wojskowej, książeczki żeglarskiej, dowodów rejestracyjnych i kart płatniczych.

Aby skorzystać z tej usługi, należy udać się do placówki swojego banku i tam wykonać niezbędne formalności. W większości przypadków, taka procedura jest bezpłatna.

W sytuacji, kiedy nie jesteś użytkownikiem żadnego banku, lub oddziału Twojej instytucji nie ma w pobliżu (jesteś np. na krajowych wakacjach), możesz skorzystać z oferty uniwersalnej.

Kilka banków umożliwia zastrzeżenie dokumentów niezależnie od tego, czy jesteś ich klientem, czy nie. Oto one:

 • BGŻ BNP Paribas
 • Bank Pocztowy
 • Santander Bank Polska – daw. BZ WBK
 • Bank Polskiej Spółdzielczości
 • Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Getin Bank
 • Deutsche Bank
 • Eurobank
 • PKO BP
 • Plus Bank
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • Santander Consumer Bank
 • SGB-Bank S.A.
 • większość banków spółdzielczych

Korzystając z takiej usługi, można się jednak natknąć na opłaty.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze żadnego rachunku osobistego, dowiedz się więcej o kontach bankowych.

Jak zastrzec dowód osobisty online?

Aby zastrzec dokumenty przez internet (praktyczne w przypadku zagranicznego wyjazdu), należy założyć konto w Biurze Informacji Krajowej.

Rejestracji można dokonać na tej stronie. Samo zastrzeżenie dokumentów w BIK jest darmowe.

Natomiast usługę można rozszerzyć (opłata 19 zł rocznie) o tzw. ALERTY, które informują o podjętej próbie zaciągnięcia na nasze dane kredytu.

Konto użytkownika BIK możemy otworzyć online, wypełniając krótki formularz oraz wykonując przelew potwierdzający nasze dane.

Jak zastrzec dowód osobisty telefonicznie?

Spora część banków umożliwia zastrzeżenie dokumentu tożsamości za pomocą infolinii – zazwyczaj tej samej, w której można zgłosić utracone karty płatnicze.

W takim przypadku trzeba się tylko upewnić, czy głoszenie zostanie przekazane do bazy DZ, czy będzie odnotowane tylko w wewnętrznym systemie banku.

Jeżeli nie masz pewności, czy Twoja instytucja oferuje taką usługę, upewnij się dzwoniąc wcześniej na call centre.

Oceń
[Total: 2 Average: 5]