W jakiej sytuacji można ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć matki lub ojca

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, na przykład rodzica, małżonka czy dziecka, jest szczególną formą rekompensaty za doznane straty. Jak można je uzyskać? Trzeba spełnić wtedy szereg warunków. Zobacz, jakie z nich są najważniejsze!

Czym jest zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Świadczenie to przeznaczone jest dla osób, których bliscy zmarli. Można zatem ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć matki albo ojca, dziecka albo małżonka, a także innych osób bliskich.

 

Zadośćuczynienie za śmierć matki lub ojca może być wypłacane w przypadku, gdy śmierć ta nastąpiła na skutek wypadku, działania lub zaniechania innej osoby.

Wówczas zadośćuczynienie wypłacane jest w celu pokrycia kosztów, jakie bliscy ponieśli w wyniku tej śmierci, a także ma na celu wynagrodzenie ich cierpienia emocjonalnego.

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiego – kiedy można je dostać?

Żeby otrzymać zadośćuczynienie za śmierć matki, trzeba spełnić trzy główne warunki:

1. Śmierć musiała być efektem działania innej osoby,

2. Zmarły nie mógł przyczynić się do powstania zdarzenia wywołującego jego śmierć,

3. Nie może minąć więcej niż 20 lat od wystąpienia tego zdarzenia.

 

Najczęściej takie zadośćuczynienia wypłacane są wtedy, gdy do śmierci doszło na skutek wypadku samochodowego albo innego wypadku komunikacyjnego z winy innej osoby, błędu medycznego, wypadku przy pracy. Także można otrzymać je przy wypadku śmiertelnym na ulicy, w sklepie, gdy doszło do zaniedbań czy zaniechań osób odpowiedzialnych za stan tych miejsc.

Jak ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Aby ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć matki – https://apo24.pl/zadoscuczynienie-za-smierc-osoby-bliskiej/ czy też ojca, należy w pierwszej kolejności sporządzić wniosek do ubezpieczyciela lub osoby, która jest odpowiedzialna za śmierć bliskiego.

 

We wniosku należy opisać wszystkie kluczowe szczegóły dotyczące śmierci oraz zawrzeć dane o osobach uprawnionych do otrzymania zadośćuczynienia. Dodatkowo do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające poniesione koszty, na przykład rachunki i faktury.

 

Dodatkowo można przedstawić dowody na to, że na skutek śmierci doszło do cierpienia emocjonalnego w wyniku śmierci bliskiej osoby. Przykładowo może być to zaświadczenie od psychiatry lub psychologa.

 

Aby łatwiej uzyskać stosowne zadośćuczynienie za śmierć matki lub innej osoby bliskiej, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy prawnika. Warto wtedy wybrać kancelarię specjalizującą się w takich sprawach. Jej pracownicy wykonają wtedy dokładną analizę sprawy i będą mogli zaproponować najlepsze rozwiązania.