JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE

Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie to temat rzeka. Wielu ekspertów, poruszając to zagadnienie głosi – Polacy nie oszczędzają. Problem w tym, że wielu z nas nie może sobie pozwolić na odkładanie pieniędzy.

Saldo przychodów oraz wydatków, nie pozwala na taki luksus. Czy takie osoby są więc całkowicie pozbawione możliwości akumulowania środków? Nie.

Co zatem robić w sytuacji, kiedy jakiekolwiek odkładanie realnej gotówki, przekracza możliwości comiesięcznego budżetu. Otóż istnieje wiele sposobów na to, jak dodatkowe środki mogą pozostać w naszej kieszeni.

Przyjrzyjmy się szczegółom.

Oszczędzanie – jedzenie

Przed zakupami, staraj się zrobić w domu listę i kupuj produkty tylko z niej. Ogranicz zajadanie się słodyczami, przekąskami oraz napojami. Przygotowuj kanapki do pracy.

Przystopuj z jadaniem “na mieście”. Jeśli potrafisz – rób własne przetwory i produkty. Szukaj promocji i przecen.

Jak oszczędzać pieniądze – ubrania

Szukaj sklepowych wyprzedaży i promocji. Zaprzyjaźnij się z ciucholandami – można tam znaleźć prawdziwe perełki. Niepotrzebne ciuchy wymieniaj, sprzedawaj lub oddaj potrzebującym.

Oszczędzanie – transport i auto

Korzystaj z podwózek do pracy (partnera/ki lub znajomych). Jeździj samochodem ekonomicznie i bezpiecznie (unikniesz mandatów). Korzystaj z ręcznej myjni. Kiedy tylko możesz, samochód zastąp rowerem.

Oddawaj krew i korzystaj z darmowej komunikacji. Zaopatrz się w kartę miejską lub bilety miesięczne. Szukając ubezpieczenia samochodu, korzystaj z porównywarek i pytaj o zniżki.

Polisę opłać jednorazowo na cały rok – oszczędzisz wtedy nawet 20%.

Jak oszczędzać pieniądze – energia (prąd), woda, gaz

Przeanalizuj oferty dostawców prądu oraz taryfy. Być może ich zmiana będzie dla ciebie bardziej opłacalna. Ogranicz liczbę urządzeń w trybie stand by (czuwania), a te których nie używasz – odłącz całkowicie.

Korzystaj z energooszczędnego oświetlenia. Kupuj sprzęty AGD i RTV z dobrą klasą oszczędności energii. Zmywarki używaj ekonomicznie – wtedy, kiedy jest pełna.

To samo dotyczy również pralki. Oświetlenie choinki LED – nie tradycyjne lampki. Gaś światło w pomieszczeniach, z których wychodzisz.

Ogrzewając dom gazem – uszczelnij okna i drzwi, zaopatrz się w nowoczesny piec, nie zastawiaj kaloryferów.

Oszczędzić gaz możesz również podczas gotowania (gotuj w mniejszych naczyniach, w garnkach ze stali szlachetnej, czy przygotowując kilka potraw jednocześnie na parze).

Oszczędzanie – rozrywka i przyjemności

Częściej odwiedzaj bibliotekę. Wymieniaj się książkami i czasopismami ze znajomymi. Korzystaj z możliwości czytania w Empiku. Szukaj promocji i obniżek na bilety do kina, parku wodnego czy teatru.

Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu. Zastanów się, czy dane pakiety programowe TV, subskrypcje, usługi czy abonament telefoniczny, rzeczywiście są ci niezbędne.

Jak oszczędzać pieniądze – zakupy ogólnie

Nie kupuj pod wpływem impulsu. Naucz się korzystać z programów lojalnościowych i zakupów grupowych. Kiedy tylko masz taką możliwość – negocjuj cenę.

Staraj się kupować za gotówkę (chyba że korzystasz np. z moneyback) – fizyczne rozstanie z pieniądzem bardziej przemawia do wyobraźni).

Szukaj produktów w internecie na zagranicznych aukcjach. Jeżeli kupiony produkt ci nie pasuje – zwróć go do sklepu, a nie odkładaj do piwnicy czy na dno szafy. Zakupy = metoda na stres?

Zapomnij i oducz się tego groźnego dla twojej kieszeni nawyku! Nie zabieraj dzieci na zakupy – prawie zawsze załatwią ci nieplanowany wydatek 😉

Oszczędzanie – zmień swoje nawyki

Odstaw papierosy, ogranicz alkohol i inne używki. Zyska domowy budżet jak i twoje zdrowie! Przystopuj z oglądaniem TV “jak leci” – oszczędzisz czas, pieniądze, zdrowie i nerwy 🙂

Dbaj o konserwację sprzętu i elektroniki. Drobne wrzucaj do skarbonki. Zrezygnuj z gazetek, reklam i newsletterów zachęcających do kupowania. Poszerzaj swoją wiedzę z dziedziny finansów i oszczędzania.

Jak oszczędzać pieniądze – zarabiaj

Jeśli nie korzystasz już danej rzeczy, spróbuj ją sprzedać – może ktoś takowej potrzebuje. Planujesz zastąpienie starego sprzętu elektronicznego – nowym?

Portale aukcyjne i ogłoszeniowe czekają. Sprzedaj makulaturę, złom, plastik – wszystko co podlega recyclingowi.

Oszczędzanie – banki i finanse

Znajdź konto bankowe bez opłat lub rachunek, który będzie tańszy w utrzymaniu niż twój aktualny. Szukaj promocji i bonusów (np. moneyback). Zamykaj nieużywane konta.

Korzystaj z poleceń zapłaty/zleceń stałych (unikniesz ewentualnych odsetek za niezapłacony w terminie rachunek). Korzystaj z odpisów podatkowych.

Dowiedz się, jakie przywileje pracownicze przysługują w twoim zakładzie pracy. Poważnie przemyśl, czy korzystanie z karty kredytowej jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Rozważ konsolidację długów.

Oceń
[Total: 1 Average: 5]