Czy warto przekształcić JDG w spółkę z o.o.

Jednym z minusów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest konieczność ponoszenia pełnej odpowiedzialności za finanse firmy – przedsiębiorca będący właścicielem JDG odpowiada za nią całym swoim majątkiem. To jeden z powodów, dla których właściciele firm rozważają przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.. Czy warto to robić? Odpowiadamy!

Dlaczego wybieramy jednoosobową działalność gospodarczą?

Dla wielu osób stawiających pierwsze kroki w świecie biznesu, JDG stanowi naturalne otwarcie. Pomaga w tym niski próg wejścia, stosunkowo proste zasady opodatkowania, niewielkie koszty prowadzenia działalności, a także możliwość skorzystania z wielu unijnych czy rządowych programów – dofinansowań i dotacji dla nowych przedsiębiorców. 

Z czasem jednak w głowie przedsiębiorcy może się pojawić potrzeba stworzenia czegoś większego lub połączenia sił z kimś bardziej doświadczonym lub dysponującym lepszymi kontaktami biznesowymi. Wówczas właśnie pojawia się myśl o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Przekształcenie JDG w spółkę – wady i zalety

Płynne przejście z prowadzenia jednoosobowej działalności w spółkę ma swoje zalety, między innymi kapitał, który wniosą Twoi nowi wspólnicy. Spółka z o.o. jest też bardziej przyszłościowa, jeśli rozważasz jej sprzedaż lub chcesz, by w przyszłości przeszła ona w ręce rodziny. Jednoosobowa działalność gospodarcza nie może zostać sprzedana ani odziedziczona!

Przekształcenie JDG w spółkę ma też znaczenie PR-owe – w relacjach biznesowych spółki darzy się większym szacunkiem, to “poważniejsza” forma prowadzenia działalności gospodarczej. 

Wreszcie najważniejszy plus: przejście z JDG w spółkę sprawia, że zachowujesz wszystkie ulgi, koncesje nie tracą ważności, a zawarte umowy mogą być kontynuowane.

Czas wskazać niedogodności związane z przekształceniem.

Najważniejszym elementem, który sprawia, że wielu przedsiębiorców zastanowi się dwa razy, zanim podejmie decyzję o przekształceniu JDG w spółkę, są koszty przekształcenia. Przedsiębiorca musi zadbać o:

  • plan przekształcenia (akt notarialny)
  • umowę założycielską spółki z o.o. (akt notarialny)
  • zatrudnienie biegłego rewidenta do ustalenia wartości majątku
  • uzyskanie opinii biegłego rewidenta
  • pokrycie opłat sądowych oraz opłat za umieszczenie wpisu spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. 

Łączna kwota może przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych (zwłaszcza, jeśli prowadzisz obecnie firmę zatrudniającą znaczną liczbę pracowników. Więcej o kosztach przekształcenia znajdziesz w naszym artykule – https://pragmago.pl/porada/przeksztalcenie-dzialalnosci-gospodarczej-w-spolke-z-o-o/

Nie tylko koszty mają jednak znaczenie – przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. po prostu może długo trwać. Jakie jest więc rozwiązanie, gdy chcemy załatwić sprawę szybciej, a przy tym mniej zapłacić? Wystarczy… założyć nową spółkę, a dotychczasową działalność zawiesić lub zlikwidować.