Czym jest wrogie przejęcie spółki i jak się przed nim uchronić?

Każda spółka publiczna lub prywatna, która uczestniczy w życiu gospodarczym, jest narażona na wrogie przejęcie. To forma nabycia, która polega na przejęciu pakietu większościowego akcji, zakupie majątku spółki, czy uzyskaniu pełnomocnictwa. Z wrogim przejęciem związane jest także uzyskanie kontroli nad daną firmą bez zgody dotychczasowego zarządu. Jakie są strategie na wrogie przejęcie i jak można się przed nim bronić? Informacje znajdziesz w poniższym artykule!

Wrogie przejęcie — na czym ono polega?

Mimo że termin ten nie został legalnie uregulowany polskimi przepisami prawa, ma on swoje praktyczne zastosowanie w ekonomicznym i gospodarczym aspekcie działania wielu firm. Wrogie przejęcie spółki może być przeprowadzone na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada stopniowe wykupienie udziałów firmy, która ma zostać przejęta. Druga strategia, którą można zastosować, polega na rezygnacji z możliwości porozumienia stron, a więc wypracowania wspólnego rozwiązania między nabywcą a celem jego przejęcia — firmą. Druga metoda wyklucza możliwość podjęcia przyjaznych negocjacji z dotychczasowym zarządem przedsiębiorstwa, przez co nabywca kieruje swoją ofertę bezpośrednio do udziałowców i pomija obecne organy decyzyjne spółki.

Warto przy tym zaznaczyć, że choć do wrogiego przejęcie z reguły dochodzi na skutek nabycia akcji lub udziałów poprzez uzyskanie większościowego prawa głosu — przez jednego lub grupę akcjonariuszy. Jednak uzyskanie kontroli nad przedsiębiorstwem może być efektem przyznania wspólnikowi osobistego uprawnienia do tego, aby powoływać i odwoływać członków danej spółki.

Jak można chronić spółkę przed wrogim przejęciem?

Zakłada się, że z reguły na wrogie przejęcie szczególnie narażone są spółki, które mają rozproszoną strukturę własnościową lub firmy borykające się z problemami finansowymi. Tego typu przedsiębiorstwa nierzadko napotykają też trudności w organizowaniu kadry pracowniczej, jako że przy mniejszym zaangażowaniu w działalności spółki, mogą nie wnosić sprzeciwu wobec planowanego procesu wrogiego przejęcia. Z tego względu niezbędne jest wprowadzenie określonych środków zaradczych, które będą stanowiły ochronę przed wrogim przejęciem.

Dobrze jest zacząć od przeanalizowania wewnętrznych aktów, którymi powinna dysponować każda spółka. W tym celu należy ustalić również strukturę właścicielską, a także rozpoznać przyjętą strategię działania przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na zasady funkcjonowania spółki, w tym także uwzględnić jej cele i potrzeby. Oprócz tego w zminimalizowaniu ryzyka wrogiego przejęcia pomaga stosowanie prawa pierwokupu, umorzenie akcji lub stosowanie się do prawa pierwszeństwa zakupu. Należy również mieć na uwadze, czy w umowie lub statucie spółki znalazły się określone postanowienia, regulujące kwestię sprawowanej kontroli lub obrotu akcjami.

Wrogie przejęcie — jakie są jego konsekwencje?

Wrogie przejęcie — jakie są jego konsekwencje?

Podstawowym zagrożeniem w przypadku wrogiego przejęcia jest zmiana dotychczasowej polityki firmy. Istnieje również ryzyko, że przedsiębiorstwo zacznie działać w ograniczonym trybie lub nawet zakończy swoją działalność. Wrogie przejęcie niesie za sobą niebezpieczeństwo związane z większą rotacją pracowników, a więc zmianą obecnej kadry niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Warto jednak pamiętać, że wrogie przejęcie nie zawsze oznacza negatywne skutki, jako że w wyniku procesu firma może otworzyć się na nowe rynki i zyskać możliwości do rozwoju. Być może sytuacja spółki ulegnie poprawie, jeśli w jej zarządzie znajdą się osoby zdyscyplinowane, odpowiedzialne i zaangażowane w działalność firmy.