Gdzie szukać pieniędzy na realizację projektu deweloperskiego

Inwestycja w nieruchomości to jeden z najlepszych pomysłów na biznes. Rynek nieruchomości mimo pandemii koronawirusa ma się całkiem dobrze.

Wartości transakcji inwestycyjnych nieustannie rosną, co zachęca do realizacji kolejnych projektów następnych deweloperów. Aby realizowane przedsięwzięcie przyniosło oczekiwany skutek, trzeba jednak wybrać odpowiednią formę jego finansowania.

Emisja obligacji 

Poprzez emisję obligacji inwestor może pozyskać niezbędne środki na realizację swojego przedsięwzięcia. Jest to alternatywa dla kredytów bankowych. Emisję obligacji cechuje szereg zalet.

Mowa tutaj przede wszystkim o dowolnym terminie ich wykupu w zależności od potrzeb finansowych, pełnej elastyczności w uruchamianiu środków, braku konieczności ustanawiania zabezpieczeń oraz o nieskomplikowanych procedurach ich uruchamiania.

Pomoc prawną oraz niezbędną wiedzę praktyczną odnośnie emisji obligacji można uzyskać korzystając z usług profesjonalnego biura maklerskiego. 

Kapitał uzyskany z obligacji dewelopera można swobodnie wykorzystywać przez kilka lat. Co więcej, istnieje nawet możliwość jego transferowania pomiędzy różnymi projektami. W przypadku kredytu bankowego nie jest to możliwe. 

Pozyskane z emisji obligacji środki mogą być także dobrym uzupełnieniem kredytu deweloperskiego, w tym także wkładu własnego, którego wymagają instytucje bankowe.

Trzeba jednak pamiętać o tym, iż finalne powodzenie emisji obligacji uzależnione jest od rzetelności i wiarygodności danego dewelopera.

Na tę metodę finansowania najczęściej decydują się te podmioty, które mają już pewne doświadczenie w branży oraz współpracują ze znanymi partnerami biznesowymi. 

Kredyt deweloperski 

Kredyt deweloperski to typ kredytu dla firm, który jest dedykowany podmiotom chcącym realizować wielomilionowe inwestycje budowlane.

Jest to kredyt zaliczany do grona kredytów celowych, dlatego ubiegając się o jego przyznanie musimy jasno określić, na jaką inwestycję przeznaczymy uzyskane środki. 

Ze środków uzyskanych z kredytu deweloperskiego można sfinansować nie tylko klasyczne projekty mieszkaniowe, ale również komercyjne, które będą miały przynosić dochody z tytułu dzierżawy lub najmu. 

Aby uzyskać kredyt budowlany, wnioskodawca musi posiadać niezbędny wkład własny, wynoszący minimum 20% prognozowanej wartości budowy. 

Firma, która chce otrzymać kredyt deweloperski, musi posiadać przede wszystkim pozwolenie na budowę oraz dokumenty potwierdzające aktualny stan prawny nieruchomości, w której ma być realizowana inwestycja. 

Bank podczas podejmowania ostatecznej decyzji kredytowej bierze pod uwagę także dotychczasową historię potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej.

Jeśli w przeszłości inwestor zaciągał podobne zobowiązania i spłacał je w odpowiednim terminie, wówczas jego szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej rosną. 

Społeczne finansowanie nieruchomości, czyli equity crowdfunding

Od pewnego czasu coraz popularniejszy staje się equity crowdfunding, czyli model inwestowania społecznościowego. Przynosi on korzyści zarówno deweloperowi jak i inwestorom, którzy poszukują dobrego sposobu na ulokowanie swoich środków finansowych.

Wszyscy inwestorzy, którzy powierzą swoje środki deweloperowi, będą mieli zapewniony procent zysków z wynajmu budowanej nieruchomości komercyjnej, proporcjonalny do zainwestowanego kapitału. 

Więcej informacji o dostępnych formach finansowania inwestycji deweloperskich można znaleźć na stronie https://social.estate/finansowanie-inwestycji-deweloperskich-porownanie-zrodel/