PŁATNOŚCI BLIK

Płatności BLIK to system płatności mobilnych, dostępny jedynie na terenie Polski. Rozwiązanie wprowadzono kilka lat temu, a dziś korzysta z niego kilka największych banków w Polsce.

Instytucjami, które umożliwiają klientowi taki rodzaj regulowania należności, są:

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank (daw. BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, BNP Paribas, Bank Pekao SA, Credit Agricole oraz VeloBank.

Płatności BLIK obsługuje Krajowa Izba Rozliczeniowa, spełniając tym samym Polski Standard Płatności.

Kto może skorzystać z BLIK-a? Taki przywilej mają osoby, które są klientami jednego z wyżej wymienionych banków oraz posiadają zainstalowaną aplikację na swoim telefonie.

Takie urządzenie musi obsługiwać technologię NFC (komunikacja bliskiego pola). Oczywiście dzisiaj praktycznie każdy smartfon posiada ją na wyposażeniu w standardzie.

Płatności BLIK – jak to wygląda w praktyce?

Pierwszą czynnością jest wygenerowanie specjalnego kodu, który jest unikalną kombinacją cyfr od 0 do 9. Aby go uzyskać, należy zalogować się do aplikacji mobilnej banku i wejść w opcję BLIK.

Utworzony kod jest aktualny tylko przez 2 minuty, więc w tym czasie należy go wprowadzić do terminalu POS, bankomatu czy terminala.

Jeśli robimy zakupy online, sklepy zazwyczaj mają dobrze wyeksponowane specjalne okienka na kod BLIK.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie zdążymy wprowadzić kodu w 2 minuty, zawsze możemy wygenerować kolejny. Co dzieje się dalej? Wprowadzony kod trafia do Polskiego Standardu Płatności, gdzie jest weryfikowany.

Dalej informacja przekazywana jest do banku a ten zatwierdzając transakcję, przekazuje ją z powrotem do PSP. Ten z kolei informuje o pozytywnej autoryzacji punkt w którym przeprowadzamy transakcję.

Cały proces może wydawać się bardzo skomplikowany, ale to tylko pozory. Procedura trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund.

Co z bezpieczeństwem transakcji?

Płatności BLIK można wykorzystywać do regulowania należności na kwotę max. 50 zł. Jeśli rachunek będzie większy, będziemy musieli wprowadzić dodatkowy PIN.

Gdzie płacić BLIK-iem?

Za pomocą tej metody zapłacimy wszędzie tam, gdzie punkty handlowo-usługowe umożliwiają płatności zwykłą kartą (terminale POS).

BLIK można również wykorzystać do zakupów internetowych (np. Allegro), automatach czy parkomatach. BLIK-iem wypłacimy również pieniądze z bankomatu, zrobimy przelew na inny telefon czy wygenerujemy czek.