PŁATNOŚCI BLIK

Płatności BLIK – co to takiego?

Płatności BLIK

Płatności BLIK to system płatności mobilnych, dostępny jedynie na terenie Polski. Został wprowadzony kilka lat temu, a dziś korzysta z niego kilka największych banków w Polsce.

Instytucjami, które umożliwiają klientowi taki rodzaj regulowania należności, są: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, T-Mobile Usługi Bankowe, PKO Bank Polski oraz Getin Bank.

Płatności BLIK obsługiwane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową, spełniając tym samym Polski Standard Płatności.

Kto może skorzystać z BLIK-a? Taki przywilej mają osoby, które są klientami jednego z wyżej wymienionych banków oraz posiadają zainstalowaną aplikację na swoim telefonie.

Takie urządzenie musi obsługiwać technologię NFC (komunikacja bliskiego pola). Oczywiście dzisiaj praktycznie każdy smartfon jest w nią wyposażony w standardzie.

Płatności BLIK – jak to wygląda w praktyce?

Pierwszą czynnością jest wygenerowanie specjalnego kodu, który jest unikalną kombinacją cyfr od 0 do 9. Aby go uzyskać, należy zalogować się do aplikacji mobilnej banku i wejść w opcję BLIK. Utworzony kod jest aktualny tylko przez 2 minuty, więc w tym czasie należy go wprowadzić do terminalu POS, bankomatu czy terminala.

Jeśli robimy zakupy online, sklepy zazwyczaj mają dobrze wyeksponowane specjalne okienka na kod BLIK.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie zdążymy wprowadzić kodu w 2 minuty, zawsze możemy wygenerować kolejny. Co dzieje się dalej? Wprowadzony kod, trafia do Polskiego Standardu Płatności, gdzie jest weryfikowany.

Dalej informacja przekazywana jest do banku a ten zatwierdzając transakcję, przekazuje ją z powrotem do PSP. Ten z kolei informuje o pozytywnej autoryzacji punkt w którym transakcja jest przeprowadzana.

Cały proces wydaje się być bardzo skomplikowany, ale to tylko pozory. Procedura trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund.

Co z bezpieczeństwem transakcji?

Płatności BLIK można wykorzystywać do regulowania należności na kwotę max. 50 zł. Jeśli rachunek będzie większy, będziemy musieli wprowadzić dodatkowy PIN.

Gdzie płacić BLIK-iem?

Za pomocą tej metody zapłacimy wszędzie tam, gdzie punkty handlowo-usługowe umożliwiają płatności zwykłą kartą (terminale POS).

BLIK można również wykorzystać do zakupów internetowych (np. Allegro), automatach czy parkomatach.

BLIK-iem wypłacimy również pieniądze z bankomatu, zrobimy przelew na inny telefon czy wygenerujemy czek.

Zobacz również, czym są i jak działają płatności HCE.