KONTO WALUTOWE

Konto walutowe

W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie, codziennie dochodzi do milionów międzynarodowych transakcji. Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy trzeba byłoby przeliczać operacje walutowe ręcznie. I między innymi po to powstały konta walutowe.

Zdecydowanie ułatwiają klientom  robienie interesów, w sposób szybki i bezpieczny umożliwiają regulowanie należności pomiędzy kontrahentami. Ale rachunki w walutach obcych służą nie tylko w biznesie. Może z nich korzystać również zwykły Kowalski.

Konto walutowe – czym jest?

Rachunek walutowy jest bardzo podobny do konta osobistego. Funkcjonalności ma takie same i w zasadzie różni się tylko obsługiwaną walutą. Taki produkt ma w swojej ofercie w zasadzie każdy bank. Oczywiście poszczególne konta różnią się od siebie parametrami i warunkami, dlatego przy wyborze, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Niewątpliwie najważniejszą rzeczą są obsługiwane waluty oraz koszty. Jeśli np. często będziemy podróżować po Europie, warto rozejrzeć się za ofertą z atrakcyjnym spreadem na euro. A propos spreadu – jest to różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedażą danej waluty. Oczywiście im spread jest mniejszy, tym dla klienta lepiej.

Koszty prowadzenia oraz korzystania z karty to kolejna ważna sprawa. Należy dowiedzieć się również, czy bank wymaga posiadania rachunku złotówkowego i czy wymaga minimalnych wpłat/utrzymywania minimalnego salda na koncie.

Nie mniej istotną kwestią są prowizje od wypłat z bankomatów za granicą. Pamiętajmy, że nawet jeśli wynoszą one zero, to bank może pobrać opłatę za przewalutowanie transakcji, jeśli została wykonana w walucie innej niż rozliczeniowa.

Konto walutowe – dla kogo korzystne otwarcie?

Posiadanie konta walutowego, będzie opłacalne dla osób prowadzących międzynarodowe interesy, studentów oraz uczniów przebywających za granicą na zasadzie wymiany, osób otrzymujących wynagrodzenie lub inne świadczenia w walucie obcej, ludzi często korzystających z zagranicznych wczasów i urlopów.

Zainteresowani powinni być także ci, którzy często robią zakupy online w obcojęzycznych portalach zakupowych (np. eBay, Amazon, Aliexpress, itp). Tutaj zdecydowanie można oszczędzić na automatycznym przewalutowaniu przez dany serwis.

Lubiący ryzyko, mogą kupować waluty a potem zyskiwać na różnicach kursów. Posiadacze rachunku walutowego, mają zazwyczaj dostęp również do innych produktów: lokat oraz kredytów.