CO TO JEST PAYU

Co to jest PayU? Wszystko co musisz wiedzieć o tej metodzie szybkich płatności online

Co to jest PayU

Co to jest PayU?

PayU to jedna z form szybkich płatności internetowych typu pay-by-link. Wraz z Przelewy24 oraz Dotpay, należy do najpopularniejszych metod e-payment w Polsce.

Metoda została stworzona przez instytucje bankowe i podmioty odpowiedzialne za rozwój technologiczny tychże banków, aby ułatwić i przyspieszyć cały proces robienia zakupów w sieci. Leży to w interesie zarówno banków jak i samych klientów.

Dzięki tej usłudze, nie jesteśmy już skazani na tradycyjne przelewy czy płatności przy odbiorze. Szybkie płatności pozwalają oszczędzać czas i pieniądze.

Przy transferze tradycyjnym, należy ręcznie wprowadzać dane sprzedawcy i czekać aż przelew zostanie zaksięgowany na jego rachunku (zgodnie z obowiązującymi sesjami Elixir).

Z kolei regulowanie należności dopiero przy odbiorze przesyłki, jest zazwyczaj droższą opcją od przedpłaty. Poza tym, należy mieć przygotowaną, odliczoną kwotę. Trzeba liczyć się również z tym, że nie każdy sklep oferuje opłacenie transakcji za pobraniem.

Co to jest PayU i jak działa?

W całym procesie płatności pay-by-link – PayU, biorą udział zazwyczaj trzy podmioty:

  • sprzedawca internetowy, który umożliwia klientom skorzystanie z usługi szybkich płatności
  • operator szybkich płatności, który udostępnia sprzedawcy odpowiednie oprogramowanie
  • bank realizujący dany przelew

Jak zapłacić przez PayU?

  • Kiedy wybierzemy towar i sposób wysyłki, przystępujemy do płatności. Po wybraniu opcji PayU, zostaniemy przeniesieni do strony na której będziemy mogli wybrać bank, który zrealizuje transakcję. U każdego sprzedawcy, strona ta może wyglądać trochę inaczej:

Płatność PayU

  • Po kliknięciu w ikonę wybranego banku, zostaniemy przekierowani na stronę logowania w serwisie internetowym lub mobilnym tejże instytucji.
  • Po zalogowaniu się do naszego konta, naszym oczom ukaże się wypełniony formularz, zawierający niezbędne dane, potrzebne do wykonania przelewu. Na tym etapie transakcji, nie można już dokonać żadnych korekt w formularzu. To eliminuje popełnienie jakiegoś błędu, jak w przypadku przelewu tradycyjnego i manualnym uzupełnianiu danych.
  • Zatwierdzamy płatność kodem weryfikacyjnym, który otrzymamy od naszego banku. Po zrealizowaniu transakcji, zostaniemy automatycznie wylogowani z naszego konta bankowego i przeniesieni na stronę sklepu w którym dokonaliśmy zakupów.

PayU – prowizje/opłaty

W zdecydowanej większości przypadków, koszt usługi szybkich płatności PayU ponosi sprzedawca.

Jednak czasem możemy się natknąć na sytuację, w której drobną opłatę będzie musiał ponieść także klient. Taka prowizja jest zwykle dosyć symboliczna i wynosi zazwyczaj kilka-kilkadziesiąt groszy.

Jeżeli zareklamujemy i zwrócimy zakupiony towar, operator odda nam naliczoną wcześniej opłatę.

Przed wykonaniem danej płatności PayU, zostaniemy poinformowani o ewentualnej prowizji, więc żadne ukryte koszty transakcji nam nie grożą.

PayU – banki

Jakie banki obsługują usługę PayU?

Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao SA, BGŻ BNP Paribas, BOŚ Bank, BZ WBK, Citi Handlowy, Credit Agricole, Deutsche Bank, eurobank, Getin Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Noble Bank, Orange Finanse, PKO BP, T-Mobile Usługi Bankowe

Jakie banki nie obsługują płatności PayU?

Bank Pocztowy, Lion’s Bank, Plus Bank, Raiffeisen Polbank, Toyota Bank, Volkswagen Bank, Nest Bank (funkcjonalność na etapie wdrażania)

Jeżeli nie posiadasz rachunku w banku, który umożliwia płacenie metodą PayU – rozważ jego zmianę na inny. Niektóre instytucje oferują tanie w utrzymaniu lub darmowe konta osobiste – z bezpłatnymi usługami podstawowymi.

PayU – ciekawostki

PayU to aktualnie najpopularniejsza metoda e-płatności w Polsce. Blisko połowa sklepów oferujących usługę pay-by-link, ma ją w swojej ofercie (m.in. Allegro).

PayU należy do Krajowych Instytucji Płatniczych i jest monitorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

 

Przelewy24 - co to jest?